metaverse projeleri

En iyi Metaverse Projeleri

Metaverse Projeleri en iyilerini elimde geldiğince açılamaya çalışacağım

  • Kripto para birimlerine olan ilgi artışı 2021’i sektör için çok önemli bir yıl geçirdi.
  • Bir bitcoin ETF’si olan NFT’ler, meta veri tabanında artan kullanım durumları ve düzenleyici gelişmeler, Wall Street varlık yöneticilerini bu yıl kripto yatırımlarında ön saflarda yer aldı.
  • Bunlar CoinMarketCap verilerine göre 2021’in en iyi performans gösteren 10 kripto varlığı.

Ünlülerden sporculara ve sanat müzayedecilerine kadar herkesin blok zinciri tabanlı dijital koleksiyoncuların ürünlerine daldığı ve oyun ekonomisinin dinamiklerini değiştirdiği, kripto para birimlerinin ana akım finans haline geldiği yıl oldu. 

Kurumsal ve perakende yatırımcılar, kripto varlıklarına, blok zinciri tabanlı ürünlere ve takas edilemeyen tokenler gibi hizmetlere yatırım yaptılar ve 12 aydan kısa bir sürede 1 trilyon dolarlık bir piyasayı 3 trilyon dolarlık bir pazara dönüştürdüler . 

Son zamanlarda, meta veri deposunun yükselişi, dijital araziden dijital tasarım ürünlerine kadar her şey için yeni bir yatırım fırsatları dalgası yarattı. Yatırımcılar, kriptosferin artan karmaşıklığını kesinlikle memnuniyetle karşıladılar.

2022’de, daha fazla kullanım örneği ortaya çıktıkça, merkezi olmayan finans gelişiyor. Ve örneğin gerçek dünyadaki bir sanat eserinin, müziğin veya videonun dijital bir temsili olan metaverse ve NFT’lerin popülaritesi artıyor, kripto varlıklarının değerinin daha da artması bekleniyor.

Kripto para piyasasındaki yükseliş sadece bitcoin tarafından yönlendirilmedi. Diğer alt coinler de yıldan yıla katlanarak arttı. Birkaç yıl önce şaka olarak yaratılan bir kripto para birimi olan Dogecoin, yıldız oyunculardan biri oldu ve daha da baş döndürücü boyutlara ulaşan bir dizi spin-off’a yol açtı.

Birçoğunun geleceğin finansal dünyasının yanı sıra dijital dünyanın çoğuna güç vereceğine inandığı blok zincirlerine özgü altcoinler yükseldi ve solana, cardano ve avalanche gibi kripto süper yıldızlarını yarattı. Milyarder kripto boğası Mike Novogratz, Ethereum’u bitcoin’den daha çekici bir yatırım olarak nitelendirdi çünkü insanlar onu bir teknoloji bahsi olarak görüyor . 

Ancak bu alt coinler bitcoin’e nazaran, oldukça değişken ve sert eğilimli yatırım araçlarıdır. Bu, yatırımcıların göz açıp kapayıncaya kadar büyük kayıplar veya kazançlar bekleyebilecekleri anlamına gelir. Bir kripto para birimi bir haftada %100 yükselebilir, ancak rotayı tersine çevirecek ve tüm bu kazanımları günler, hatta bazı durumlarda ise saatler içinde kaybedebilir. 

Piyasa değerinde lider kripto para birimi olan Bitcoin, bu yıl şimdiye kadar yaklaşık %70 arttı. Bu arada, ethereum blok zincirine dayanan birçok metaverse-yerli kripto jetonu, bu dijital dünyalara girmek isteyen herkesin önce karşılık gelen dijital para birimine sahip olması gerektiğinden, bu ana akım parabirimleri daha da revaçta.

Örneğin, sanal dünya Sandbox kullanıcıları, platformun yardımcı programı simgesi olan SAND’ı kullanarak oyun deneyimlerini ethereum blok zincirinde oluşturabilir, sahiplenebilir ve bunlardan para kazanabilir. Aynı şey, kendi küçük dijital yaratıklarını üretebilen, sahiplenebilen ve eğitebilen Decentraland kullanıcıları veya Axie Infinity oyuncuları için de geçerli. Her platformun kendi yerel para birimi vardır.

CoinMarketCap verilerine göre Insider , 1 milyar doları aşan piyasa değeriyle geçen yılın en iyi performans gösteren 10 kripto para birimine göz attı.

MANA (Decentraland)

Sembolü: MANA
Piyasa Değeri: 6,8 milyar $
YTD Performansı: %4,397

MANA veya eşanlamlısı olarak Decentraland, son zamanlarda popülaritesi artan bir Metaverse belirtecidir. Bununla birlikte, herhangi bir karışıklığı gidermek için MANA gerçek kripto para birimi iken Decentraland, MANA işlemlerini destekleyen çevrimiçi platformdur. Son zamanlardaki popülerlik artışının bir kısmı, Facebook’un yeniden markalaşması, adını Meta olarak değiştirmesi ve platformunun amacını yeniden düzenlemesinden kaynaklanıyor. Bununla birlikte, MANA son zamanlarda popüler olmasına rağmen , 2017’den beri var.

Decentraland ile birlikte bir ERC-20 jetonu olarak piyasaya sürüldü, başlangıçta sadece birkaç peni için işlem görüyordu. Bugün, jeton başına 3 sterlinin üzerinde işlem görüyor ve birçok aracılık platformu, cüzdan ve borsa aracılığıyla alınıp satılabiliyor. Ve bir kez MANA madeni parasına yatırım yaptığınızda, tamamı Decentraland platformu üzerinden sanal araziler satın alabilirsiniz. Bu, kendi içinde, meraklıların bu sanal arsaları satın alabilecekleri, geliştirebilecekleri ve satabilecekleri sanal bir dünyadır . 

Harmony

Sembolü: ONE
Piyasa Değeri: 2,2 milyar $
YTD Performansı: %4,464

DeFi ekosisteminin büyümesi, yeni yeniliklerin topluluğu meraklılar için daha ilginç hale getirdiği görülüyor.

En iyi hizmeti vermeye çalışan birçok blockchain projesi ile DeFi kullanıcılar, Harmony (ONE), ademi merkeziyetçiliğin verimliliğini ölçekte artırmak için yenilenen olağanüstü blok zinciri tabanlı projelerden biridir.

Harmony, kullanıcıların en iyi ölçeklenebilir ve birlikte çalışabilir hizmetleri kullanırken merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasına olanak tanıyan bir blok zinciri projesidir. Tatmin edici ve eşit bir ölçeklenebilirlik ve ademi merkeziyetçilik yoğunluğu ile merkezi olmayan ekosisteme hizmet etmeyi seçer.

Platform, temel olarak, kullanıcı gizliliği ile veri paylaşımı için bir yol izleyerek, takas edilebilir tokenler ve takas edilemeyen varlıklar için pazar yerleri oluşturma seçeneği sunmayı amaçlamaktadır. Kullanıcılar için kanıtlanmış güvenliği ve hızlı işlemleri kolaylaştırmak için bir parçalama altyapı sistemi sunmaya çalıştı.

Harmony, Ethereum’da barındırılan topluluklardan biridir (ETH) ağ. Bu nedenle, Ethereum’u sınırlayan dikkate değer zorluklara çözümler sunmanın gerekli olduğunu düşünüyor. Harmony’nin güçlendirilmiş parçalama altyapısı, Ethereum ağının karşılaştığı ölçeklenebilirlik sorununu gidermek için tanıtıldı. Bir dizi blockchain projesi bu zorluklara katılmaya çalıştı. Ancak, çoğunlukla ağ üzerinde hiçbir etkisinin olmadığı veya çok az etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle, Harmony’nin diğerleri arasında benzersiz ve olağanüstü olduğu ve ölçeklenebilir ve ultra hızlı işlemler için bir seçenek olduğu kanıtlanmıştır.

Kadena

Sembolü: KDA
Piyasa Değeri: 1,9 milyar $
YTD Performansı: %8,131

Fantom

Sembolü: FTM
Piyasa Değeri: 3,9 milyar $
YTD Performansı: %8,966

Solana

Sembolü: SOL
Piyasa Değeri: 58,2 milyar $
YTD Performansı: %10,180

Terra

Symbol: LUNA
Piyasa Değeri: 28,7 milyar $
YTD Performansı: %11.558

Polygon

Sembolü: MATIC
Piyasa Değeri: 16,3 milyar
YTD Performansı: %12.817

Sandbox

Sembolü: SAND
Piyasa Değeri: 4,9 milyar $
YTD Performansı: %14.629

Axie Infinity

Sembolü: AXS
Piyasa Değeri: 6,8 milyar $
YTD Performansı: %18,996

Gala 

Sembolü: GALA
Piyasa Değeri: 3,6 milyar $
YTD Performansı: %50,829

Diğer Metaverse Projeleri

Illuvium

Illuvium’u bu kadar çekici yapan şey, bazı büyük metaverse projelerinizin boyutuna yakın olmamasıdır.

Bir proje olarak, fantastik ve projenin potansiyeli hakkında çok şey söyleyen milyar dolarlık bir piyasa değerinde bile değil.

Ancak Illuvium’un oynanışı da henüz başlamadı. Bu nedenle, 2022’nin ilk çeyreğinde piyasaya sürülen oyunun başlamasına yol açan çok fazla yutturmaca var.

Aynı zamanda, o zaman civarında, oradaki Ocak ayı içinde olacağı tahmin edilen arazi satışlarının gerçekleştiğini göreceğimizi umuyorum.

Çok fazla arazi satışı, çok popülerlik göreceğimiz zaman dilimine kadar yol açmak için tokenin çok fazla pompalandığını görüyorum.

Çünkü bence bu, sadece grafiklere dayalı olarak, en üst düzey metaverse oynanışı için önceliği belirleme fırsatına sahip. Özellikle önümüzdeki yıl içinde oynanabilecek olanlar için diyebiliriz.


My Neighbor Alice (ALICE)

Bu, birçok yönden bana hayvan geçişini hatırlatan bir şey, yani bunun büyük bir hayranıysanız. Hayvan geçişi size çok şey hatırlatacak bir proje türüdür.

Ve bu, My Neighbor Alice gibi bir projenin gelecekte popülerliğini görebildiğim yer. Yüksek riskli bir oyun olacak.

Genel tokene baktığımızda, token son zamanlarda %28 arttı ve Mart ayında geri döndüğü yere göre hala tüm zamanların en yüksek seviyelerine bile yakın değil. Bu, bu projedeki ana direncin bir kısmının gerçekten nerede olduğunu görmeme izin veriyor.

Bunun gerçekten çok daha fazla potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum ve 701,700,650 USD ile piyasa değerine baktığımızda, Illuvium’dan bile daha küçük.

Bu proje de henüz başlamadı. Oyunun tam oynanışı henüz yayınlanmadı ve 2022’nin ilk çeyreğinde yayınlanması bekleniyor.

Ultra

Steam’e aşina iseniz. Steam, oyunların hemen hemen mevcut olduğu bir platform gibidir. Bu yüzden birçok kişi oyunu oynamak için Steam’e indirecektir.

Metaverse blok zinciri türündeki oyunlarınızdan bazıları, Steam’de başlamaya veya Steam’den atılmaya çalışıyor. Alternatif olarak, Ultra bir blockchain versiyonudur, onu tanımlamanın en basit yolu steam’in bir blockchain versiyonudur.

Steam’in Google ve Apple’a kıyasla bazı ücretleri gördüğünüzde gerçekten çok fazla potansiyel avantaj sunuyor.

Piyasa değeri, diğer metaverse türü projelerinizin çoğuna kıyasla 600 milyonun biraz üzerinde.

Yani bunun gerçekten çok daha fazla yukarı yönlü potansiyeli var ve en azından bu, birden fazla oyun için tam bir platform sunduğu için, jeton başına beş-on dolara kolayca gitme fırsatına sahip, böylece bir veya iki belirli oyun başarılı olmayabilirse , platformun kendisi, orada olabilecek bazı oyunlardan bağımsız olarak hala oldukça başarılı olabilir.

Netvrk

VR’deki liderlerden biri, özellikle metaverse’deki VR, aynı zamanda birçok risk sağlayan Netvrk’tir.

Çünkü özellikle, VR ile henüz tam olarak orada olduğumuzu düşünmüyorum. Ve özellikle, Netvrk gibi bir proje, bu doğal riskin büyük bir kısmına sahip olacak.

Çünkü VR gerçekten çok uzun bir süre boyunca tam meyvesini vermezse Netvrk gibi projelerin mücadele ettiğini görebiliriz.

Ancak, VR ve sanal gerçeklik için genel sınırı gerçekten görebilir ve gelecek yıl içinde genişlemeye devam edebilirsek, bu, birden fazla X fırsatına sahip bir proje türüdür.

Meta veri deposu projelerinizin çoğu, tüm VR’den ziyade gerçekten öncelikle 3B’ye odaklandı.

Netvrk’e baktığımızda, 200 milyon doların altında oturan çok, çok daha küçük bir piyasa değeri olacağını da göreceğiz. Ancak görebildiğimiz şey, bu tokenın her seferinde arttığı.


Star Atlas

Evet, harika. Fragmanı ile şimdiye kadar gördüğümüz harika grafiklere sahip. Real engine five üzerine inşa edildiğini biliyoruz.

Star Atlas gibi bir projenin büyük potansiyelini biliyoruz. Ancak oyunun en az birkaç yıl daha süresi olduğunu, piyasaya sürülmesini bekleyip göreceğiz.

Önümüzdeki üç ila dört yıl içinde ne olacağını asla bilemeyiz. Star Atlas ile riskin içerdiği yer burasıdır. Bununla birlikte, proje içinde çok fazla şüphe var ve bu risk, tokenin sürekli pumplanmasını engelleyemedi.

Piyasa değeri 400 milyonun biraz altında. Önümüzdeki birkaç yıl içinde bu oyun, oynanış olarak ortaya çıkarsa, beklentilerini ve şüpheleri ortadan kaldıracak şekilde ön plana çıkarsa, gerçekten sadece orada en popüler oyun haline gelebilir.

1x1
71 / 100
Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.