12a8b9625d2c81fbb068eb03290990ed

SAÜ Teknokent içinde faaliyet gösteren bir drone firması tarafından ilk yerli ve tam teşekküllü İHA’lar üretilerek, bunlardan 500’ü Bangladeş Ordusu’na satıldı.
Türkiye yaptı, Bangladeş ordusu 500 tane aldı

Ar-Ge Müdürü Akay Yeşilöz, “İHA’lar savaş uçağının yapabileceği bütün özellikleri yapabiliyorlar. Türkiye’de tasarlanmış, imalatı yapılmış İHA’lar şu anda Bangladeş Ordusu’nun emrine hazır bir şekilde kullanılıyor” dedi.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Teknokent içinde faaliyet gösteren bir firma hem sivil hem endüstri hem de askeri alanda kendi insansız hava araçlarını (İHA) üretebilmek ve satışını yapabilmek için çalışmalarına başladı. Keşif yapma, gözetleme ve takip etme alanında kullanılan bir modelin tasarım ve üretimi gerçekleştiren firma görevlileri, ürettikleri İHA’lardan 500 tanesini Bangladeş Ordusu’na satarak ülke ekonomisine katkıda bulundu.

Dronemarket Firması Ar-Ge Müdürü Akay Yeşilöz ilk önce prototip üretimler yaptıklarını daha sonradan alınan siparişlere uygun olaraktan seri üretimlerini gerçekleştirdiklerini belirtti. Sakarya Teknokent Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin ise, İHA ve SİHA’ların ordunun hizmetine girmesi ile birlikte terörle mücadele anlamında son derecede etkin bir seviyeye çıkıldığını söyledi.

XVcBX 1520586953 5729

“Teknopark’ta üretilen dronelerden 500’ü Bangladeş ordusuna satıldı”

İnsansız hava araçlarının terörle mücadele kapsamında son derece etkin olduğunu belirten Sakarya Teknokent Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin, “Biz kendi çabamızla Sakarya Teknopark olarak acaba bu savunma sanayine dönük ne tür çalışmalar yapabiliriz diye düşündüğümüzde öncelikle tabi ki hava kontrolünün sağlanması, özellikle İHA ve SİHA’ların ordumuzun hizmetine girmesi ile birlikte terörle mücadelede son derece etkin bir seviyeye çıkıldığını görüyoruz. Dolayısıyla da biz ilk defa Türkiye’de tam teşekküllü bir drone imalatını burada yerli imkanlarla yapmış durumdayız. Bu droneler hem sivil, hem de askeri amaçlı kullanılabilmekte. Ve şunu övünçle söyleyebilirim ki; Sakarya Teknopark’ımızda bu firmamız bugün Bangladeş ordusuna 500 adet drone satmış durumdadır” dedi.

“İHA’lar birçok alanda kullanılıyor”

İHA’ların artık her alanda kullanıldığını ifade eden Dronemarket Ar-Ge Müdürü Akay Yeşilöz, “Artık teknolojinin ilerlemesi ve tamamıyla her şeyin uzaktan kontrol edilebilir bir seviyeye gelmesi sayesiyle İnsansız Hava Araçları hem askeri teknoloji de, hem endüstri hem de sivil kullanımlarda oldukça önemli bir yer arz etmeye başladı. Günümüzde askeri olarak kullanımları çok fazlalaşmaya başladı. Çünkü standart bir insanlı hava aracına göre herhangi bir insansız hava aracı yaklaşık olarak onda bir maliyette ve aynı vurucu güçte yapılabildikleri için artık tamamıyla ordular hem nitelikli insan sarfiyatının önüne geçebilmek için hem olabildiğince düşük maliyetlerde aynı görevleri icra edebilmek için İHA’ların kullanımına geçtiler. Bununla beraber askeri alanda bu sıçramanın asıl nedeni sivil alanda oldukça önemli bir yer kaplaması İHA’ların. Sivil alanda ki kullanılanlar ilk başlarda hobiler ile başladı. Droneler, normal çocukların oynayabildiği oyuncaklardan başlayarak şu anda bu görmüş olduğunuz Altar X6 M modelimizin endüstriyel kullanıma kadar geldi. Bu modelimizin TEİAŞ Ümraniye’ye satışı yapıldı. Burada kullanılan özellikler tamamıyla İHA’lara yüklenen faydalı yükler ve bu faydalı yüklerin hangi amaçlarla kullanılacağı dahilinde. Bu modelimizde 200x zoom kapasitesi olan bir kamera ile çok uzak bir mesafeden herhangi bir elektrik direğinde ki arızalar, herhangi bir elektrik telindeki arızalar gözlemlenebilmek için kullanılıyor. Bununla beraber bu faydalı yük sökülüp başka faydalı yükler takıldığı zaman İHA’lar tamamıyla o görevlere hazırlanmış bir şekilde piyasaya çıkabiliyorlar” diye konuştu.

“Savaş uçağının yapabileceği bütün özellikleri yapabiliyorlar”

İHA’ların bir savaş uçağının yapabileceği bütün özellikleri yapabildiğinden bahseden Yeşilöz, “En son kullanım alanları olarak daha da büyükleri, sabit kanatlı modellerinde ise havadan havaya, havadan karaya füzeler gibi füzeler kullanılarak normal bir savaş uçağının yapabileceği bütün özellikleri yapabiliyorlar. Zaten günümüzde Anka-S ve Bayraktar TB2 olmak üzere oldukça geniş kullanım alanlarına sahipler bu İHA’lar. Tamamıyla normal standart bir F16’nın yapabileceği bütün görevleri şuanda yapabilecek durumdalar” şeklinde konuştu.

“Türkiye’de imalatı yapılan İHA’lar, Bangladeş Ordusu’nun emrine hazır”

Bangladeş Ordusu’nun BM ile yaptığı operasyonlarda hemen hemen her operasyonunda ürettikleri İHA’ların kullanıldığından söz eden Akay, “Askeri kısmına örnek vermek gerekirse yurt dışına ihracatlarımız oldukça fazla var. Bangladeş Ordusu’nun BM ile yaptığı operasyonlarda hemen hemen her operasyonunda bizim İHA’larımızı kullanıyor. Türkiye’de tasarlanmış, imalatı yapılmış İHA’lar şu anda Bangladeş Ordusu’nun emrine hazır bir şekilde kullanılıyor” ifadelerini kullandı.

wcjUd 1520586971 4142

“Elektronik yazılımlarını en ince noktasına kadar işleyebiliyoruz”

Bazı elektroniklerin hala yurt dışından geldiğini ancak elektroniklerin kontrol ve yazılımlarının en ince noktasına kadar firma olarak kendilerinin işlediğini söyleyen Akay Yeşilöz, geleceğe yönelik hedeflerinden de bahsederek, “Bizi hızlandıran en büyük etkenlerden birisi de ‘yurt dışından gelen engellemeleri nasıl aşarız, nasıl daha da iyi bir sonuç alabiliriz’ dememiz oldu. Burada da en büyük etken olarak Sakarya Teknokent’teki bulunan hocalarımızın yardımıyla birkaç engeli aşmış bulunmaktayız. Halada engeller var. Mesela en büyük engel şu an kullandığımız elektronikler hala yurt dışından geliyor ama o yurt dışından gelen elektroniklerin kontrolü tamamen bizi ait. Yazılımları en ince noktasına kadar işleyebiliyoruz. Şu anki hedefimiz o elektronikleri sivil anlamda kendimizin üretmesi. Geleceğe yönelik hedeflerimiz ise sivil anlamda tamamıyla yüzde yüz yerliliği hedeflemekteyiz. Şu anda yüzde 70-75 mertebesinde yerlilik oranımız var. Bununla birlikte elektronik ve motor aksamı öncelik olarak gelecekteki hedefimiz, ilk başta elektronik kısmını yerlileştirmek daha sonra motor kısmını yerlileştirdikten sonra artık yüzde 100 olarak yerli ve Türkiye’de üretilmiş bir İHA diyebiliyoruz. Öncelikli hedefimiz yüzde 100’e ulaşabilmek daha sonra bu sivil anlamda hazırlanmış sistemleri hem yurt içi hem de yurt dışı piyasada rakiplerine karşı olabildiğince rekabetçi bur konuma getirebilmek” dedi.

Kaynak: Haber7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.