Kripto Para Nedir

Kripto Para Nedir, Nasıl Alınır?

Ekonomi Haberler Kripto Para

Kripto Para Nedir, Nasıl Alınır? Özel bir şifreleme sistemine sahip olan ve sadece dijital olarak kullanılabilen para birimi, kripto para olarak adlandırılmaktadır. Herhangi bir fiziki özelliği olmayan ve sadece sanal olarak oluşturulmuş cüzdanlar arasında transferi yapılabilen kripto para, madencilik denilen özel çalışmalarla da elde edilebilmektedir. Herhangi bir merkezi bulunmadığından dolayı Merkez Bankası gibi bir denetleme kurumu ya da yönlendirici bulunmamaktadır. Farklı girişimler dahilinde, kripto paralar geliştirilebilir, yeni girişimler ile yeni kripto para birimleri oluşturulabilir.

Kripto Para Nedir, İlk Ne Zaman Ortaya Çıkmıştı?

Kripto Para Nedir, Benzer çalışmaları çok eski tarihlere dayansa da günümüzdeki kullanım anlamıyla kripto paralar, 2009 yılları itibariyle piyasada yer almaya başlamıştır. Geliştiricisi ve arkasında yer alan kişi (ya da kişilerin) kim olduğu bilinmediği gibi 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulan Bitcoin, ilk kripto para olarak kendini kabul ettirmiş ve yakaladığı başarısıyla da pek çok altcoine örnek olmuştur.

Bitcoin, kripto paraların öncüsü ve ana para birimidir. Bitcoin dışındaki diğer kripto para türleri ise altcoin olarak adlandırılmaktadır. Piyasaya yönelik yapılan tahminler 2 trilyon Dolara kadar bir piyasa hacminin oluştuğu belirtilirken, kısa süre içerisinde kripto para madenciliği gibi kapsamlı bir alanın ortaya çıkması da sağlanmıştır.

Kripto Para Nasıl Alınır?

Kripto para almak isteyenler için iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bu bakımdan kripto para satın almak isteyenlerin hem sahip olmak istediği kripto paranın hangisi olduğuna karar vermesi hem de bu paraya sahip olurken nasıl bir yöntemi tercih edeceğini belirlemesi gerekmektedir.

Madencilik Yaparak Kripto Para Kazanma

Kripto para kazanmak için tercih edilebilecek ilk yöntem madencilik olmaktadır. Özel bir blog zincirine dahil olan kullanıcı, bilgisayar gücünü kullanarak bu blok zincirindeki yapılan tüm işlemleri eş zamanlı olarak kayıt altına almaya başlamaktadır. Standart bir bilgi işlem yöntemi olarak da kabul edilebilecek bu madencilikte, kripto para madencileri bilgileri işleyerek hem sisteminin ilerlemesini ve kayıt altına alınmasını hem de madencilik yaparak bu yaptığı işlemlerden kazanç elde etmeye çalışır. Ancak özellikle son yıllarda madencilik ile para kazanma zorlaştığında dolayı kazançlı bulunmamakta ve çoğu kişi için tercih edilmeyen bir yöntem olmaktadır.

Üretim sınırı olduğundan dolayı günden güne maliyetler artarken, kazançlar düşmektedir. Ancak yeni piyasaya sunulan kripto paralar için madencilik faaliyetleri üzerinden kazanç elde edilebilir. Bu aşamada ise pek çok farklı sahte girişime karşı dikkatli olunmalı ve güven veren yeni girişimler üzerinden madencilik gibi faaliyetlerin yapılması önerilmektedir.

Piyasadan Kripto Para Alma

Yatırım yapmak amacıyla kripto para sahibi olmak isteyenler ise direkt borsalardan ya da aracı kurumlar üzerinden kripto para alabilmektedir. İşlem yapılacak sistem tercih edildikten sonra üyelik işlemlerinin tamamlanması ile birlikte sisteme dahil olunabilir ve ardından ihtiyaç duyulan kripto para gerçek para ile satın alınabilir. Alınan kripto paralar kişilerin sanal cüzdanlarında tutulmakta, farklı cüzdanlara da istenildiği an transfer yapılabilmektedir. Gönderimlerde belirli bir işlem ücreti bulunmaktadır. Ancak kişiler özellikle yatırım yapmak amacıyla kripto para almakta ve yatırımın kazanca dönüştüğü anda satış yaparak yeni bir kripto para üzerinden yeni yatırıma başlamaktadır.

Kripto Para Nedir, Nasıl Alınır? yazımızı beğendiyseniz Bitcoin ve kripto para ile ilgili diğer içeriklerimize göz atmayı unutmayın.

72 / 100

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.