Meizu’nun hikayesi

Xioami yok, Huawei ucuz ürün üretiyor

Düşünsenize henüz Xiaomi kurulmamış, Huawei‘in ise tek amacı operatörlere düşük maliyetli telefonlar üretmek…

Üstelik Android‘i konuşmak için erken zamanlar. İşte öylesi bir dönemde, dünya çapında meşhur olmaya başlayan Çinli bir telefon üreticisi vardı;

Meizu. Meizu‘nun hızla yayılan şöhreti mükemmel bir ürün, harika bir fiyat ya da teknolojik bir üstünlük değil, Apple ile yaşadığı yasal kavgadan geliyordu.

Apple Meizu Yaptırım uygulaması

Çin’de kamu desteğini arkasına alarak iPhone‘u kopyaladığı gerekçesiyle her koldan Meizu‘yu hedef alan Apple ve Steve Jobs, o dönem için kıyas kabul etmeyecek kadar küçük olan bu şirket için, fabrikada üretimin durdurulmasından mağazalardaki ürünlere satış yasağına kadar sert önlemlerin alınması için her koldan yaptırım arıyordu.

Meizu’nun Pes etmeyişi

Amerika ve Çin arasındaki ticaret savaşlarından dolayı bugün böylesi bir ihtimal söz konusu bile değil belki ama döneminde yaşandı, o dönem finansal olarak belki de uçuruma iyice yaklaşan bir firma, radikal kararlar alarak kendisine bambaşka bir rota çizdi.

Meizu’nun Büyük başarısı

Bugün Meizu dünyanın en büyükleri arasında değil belki ama yenilikçi ve özgün olma hedefinde farklılaşmaya çalışan bir şirket gelin onların hikayesini birlikte izleyelim.

Kaynak: Erdi Özüağ

60 / 100
Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.