Facebook-kullanıcıların-her-hareketini-takip

Facebook kullanıcıların her hareketini takip ettiği ortaya çıktı

Haberler Teknoloji

Facebook kullanıcıların her hareketini takip ettiği ortaya çıktı.Facebook daha önce kişisel veriler ile ilgili olarak birçok skandala imza attı. Kullanıcılarının verilerini izinsizce kullanan ve 3. parti şirketlerle paylaşan Facebook, bu konuyla ilgili olarak eleştiri oklarının hedefi olmuştu. Şimdilerde ise App Store’un yaptığı değişikle Facebook’un üyelerinin neredeyse her adımını takip etiği gün yüzüne çıktı.

Facebook kullanıcıların her hareketini takip ettiği kişisel veriler sayfalara sığmıyor

App Store yakın tarihte yaptığı bir güncellemeyle birlikte yazılımcıların mağazaya uygulama yüklerken uygulamanın kullandığı verileri açıkça belirtmesini zorunlu hale getirdi. Apple’ın uygulama mağazasında halihazırda bulunan uygulamalar da yavaş yavaş bu değişime ayak uydurmaya başladı. Bu uygulamalardan biri de Facebook oldu.

Facebook’un uygulama sayfasına ulaşan kullanıcılar uygulamanın izlediği verileri görüntüleyebiliyor. iOS geliştiricilerinden biri olan Noah Evans, Facebook’un izlediği verilerin neler olduğunu Twitter hesabından paylaşarak büyük bir tartışmanın fitilini ateşlemiş oldu. Listeye bakılırsa Facebook’un neleri takip ettiğinden ziyade neyi takip etmediğini söylemek çok daha kolay.

Listede Facebook’u konum bilgilerinden arama geçmişine, iletişim bilgilerinden rehberdeki kişilere kadar birçok kişisel veriye ulaştığı görülüyor. Facebook’un bu bilgileri tam olarak nasıl işlediği ve reklam firmalarıyla paylaşıp paylaşmadığı ise soru işareti.

Facebook’un kişisel verilerin neredeyse tamamını izlediği uzun bir süredir biliniyordu ancak bir süredir bu konuda yeni bilgiler ortaya çıkmıyordu. App Store’daki bu yenilikle birlikte herkes Facebook’un topladığı verileri görebileceği için bu gelişmenin Facebook’a olumsuz yansıyacağını öngörmek mümkün.

Toplanan verilerin tamamının gün yüzüne çıkmasıyla birlikte forumlarda Facebook ile ilgili tartışmalar alevlenmiş durumda. Kullanıcıların büyük bir bölümü üyeliklerini silmeyi ve Facebook uygulamasını tüm cihazlarından kaldırmayı hedefliyor. Ayrıca Facebook’un bu verileri toplaması nedeniyle bazı davaların açılması da kaçınılmaz görünüyor.

Bu kadar çok veri toplayan tek uygulama Facebook değil

App Store’daki önemli değişim sayesinde yakında tüm uygulamaların topladığı veriler gün yüzüne çıkacak. Bunun sonucunda hangi uygulamanın verilerimizin ne kadarını kullandığını daha açık bir şekilde öğrenebileceğiz. Sadece Facebook’un değil, diğer sosyal medya uygulamalarının da benzer verileri topladığı tahmin ediliyor. Tüm uygulamaların kullandığı verilerin ortaya çıkmasıyla kullanıcıların nasıl bir tepki göstereceğini bekleyip göreceğiz.

Kaynak: (20) Noah Evans Twitter’da: “This isn’t even a joke Tweet. Seriously. https://t.co/B00jtQKVzR” / Twitter

Facebook ile ilgili daha fazla içerik

80 / 100

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.