iphone 14 çıkış tarihi

iPhone 14 çıkış tarihi, fiyatı ve özellikleri

Apple Haberler Teknoloji

Apple Eylül Etkinliğinde tahmini 7 Eylül lansmanına yaklaştığımız için iPhone 14 çıkış tarihi hakkındaki söylentiler hız kazanıyor. Sayısız sızıntı ve ipucu, iPhone 14 serisinden ne beklenmesi gerektiğine dair oldukça net bir bilgi veriyor. 

Standart iPhone 14’ün iPhone 13’e oldukça benzer olması bekleniyor , ancak mevcut modellere göre bazı gelişmiş özellikler ve teknik özellikler bekliyoruz. 6.1 inç iPhone 14’e ek olarak, aynı özelliklerin çoğunu paylaşan daha büyük bir 6,7 inç iPhone 14 Max (veya iPhone 14 Plus) görmemiz muhtemel.

İPhone 14 Pro modellerinin daha iyi bir tasarımsal yenilik sunması bekleniyor, sonunda kötü şöhretli ekran çentiğini ortadan kaldırıyor, bunun yerine delikli ve hap şeklindeki çift ekran kesme tasarımını tercih ediyor. İyileştirilmiş bir ana 48MP kamera ve yeni A16 Bionic çip, olası her zaman açık ekranla birlikte iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max cihazlarda olması bekleniyor.

iPhone 14 Yeni Video

MacRumors Adlı yotube kanalında iPhone 14 ile ilgili yeni detalar ve iddialar yayınlandı, detayları öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Youtube: MacRumors

iPhone 14 hakkında en son söylentiler (24 Ağustos)

  • iPhone 14 Pro’nun neden 100 dolarlık fiyat artışına değdiğini açıkladık . 
  • iPhone 14 Max , diğer iPhone’larla aynı miktarlarda üretilmeyebileceğinden,  bu sonbaharda satın alınması en kolay Apple telefonu olabilir.
  • Dört modelin tümü için beklenen tüm iPhone 14 özelliklerinin tam bir dökümünü aldık .
  • İPhone 14 ön siparişlerinin ne zaman olacağına dair özetimize ve lansman fiyatlarına göz atın. 

iPhone 14 çıkış tarihi ve fiyatı  

Bloomberg’in en son raporu iPhone 14 serisinin 7 Eylül’de piyasaya sürüleceğini söylüyor.

iPhone ön siparişlerinin , Apple etkinliğinden sadece birkaç gün sonra olan 9 Eylül’de başlaması bekleniyor. 

Fiyata gelince, iPhone 14 Pro modellerinin yaklaşık 100$’lık bir fiyat artışı alması bekleniyor, ancak karşılığında 128GB yerine 256GB başlangıç depolama sunabilir. Bu nedenle, iPhone 14 Pro 1.099 dolara, iPhone 14 Pro Max ise 1.199 dolara ulaşabilir.

Peki Apple, iPhone 14 Pro modelleri için bu 100 dolarlık fiyat artışını haklı çıkarabilir mi? Apple’ın iPhone 14 Pro’nun daha fazla para için iyi bir değer sunmasını sağlamak için ne yapacağını derledik.  

Standart iPhone 14’ün 799 dolarda kalması bekleniyor (ayrıca Twitter sızıntısı Dohyun Kim aracılığıyla gelen bir iddiayla da destekleniyor) ve yeni iPhone 14 Max 899 dolara mal olacak.

Yeni bir iPhone geldiğinde, genellikle eski iPhone’lar için bir modelin sonu anlamına gelir; iPhone 13 mini , Apple’ın akıllı telefon serisinden çıkarılacak muhtemel telefon gibi görünüyor.

iPhone 14 tasarımı

Sızıntı yapan Jon Prosser tarafından yayınlanan görüntüler sayesinde, iPhone 13’ün lansmanından hemen önce, geçen yıldan bu yana iPhone 14 için bir tasarım değişikliğinin ipuçlarını duyuyoruz. 

Ancak şimdiye kadarki tüm söylentileri bir araya getirdiğimizde, iPhone 14 selefine çok benzeyecek gibi görünüyor, iPhone 14 Pro modelleri ise düz kenar tasarımını koruyacak, ancak bir çift kesik için ekran çentiğini düşürecek; biri ön kamera için dairesel, diğeri Face ID sensörleri için hap şeklinde olacak.

iPhone 14 modellerinin hiçbiri için Touch ID desteği beklenmediği anlamına geliyor. Bu, tahmin ettiğimiz kadar can yakmayacak, iOS 15.4’te olduğu gibi Apple, Face ID’nin meşru bir kullanıcıyı maske takarken bile tanıyabilmesi için yaptı . Oldukça iyi çalışıyor, bu da Apple’ın parmak izi merkezli biyometri ihtiyacını atlamış olabileceği anlamına geliyor. 

Yükseltilmiş kamera dizisine sahip iPhone 14 Pro modellerinin iPhone 14 Pro’da daha da büyük olduğunu gösteren bazı şemalar ve Ming-Chi Kuo , 48MP kamerayı barındırmak için daha büyük bir modül gerektiğini iddia ediyor , standart iPhone gibi görünmüyor 14, arka paneliyle aynı hizada bir dizi kamera alacak. 

Pro modları en ilginç tasarımı sunarken, standart iPhone 14’ün iPhone 14 Max ile birleştirilmesi bekleniyor. Bu modelin, kullanıcılara iPhone 14 Pro Max için büyük paralar ödemeye zorlamadan daha büyük ekranlı bir iPhone sunmak için daha büyük 6.7 inçlik bir ekran sunması bekleniyor. Yine de herkes bunun iyi bir fikir olup olmadığından emin değil – aslında bir Tom’s Guide yazarı , Apple’ın iPhone mini’yi iPhone 14 Max lehine öldürmemesini dile getiriyor.

Uzun süredir dolaşan söylentilerden biri iPhone 14 için USB-C bağlantısı. Bununla ilgili bilgiler çok net değil, Lightning bağlantı noktasına ile devam edecek görünüyor. iPhone 14 serisi USB-C ile gelmeyecek , muhtemelen iPhone 15 ile birlikte 2023’ün sonlarına kadar ancak gelecek . 

Apple’ın, diğer birçok ürününde bunu yaptığı göz önüne alındığında, USB-C bağlantısını bir an önce benimsediğini görmek isteriz. Ancak iPhone 14 söz konusu olduğunda, Cupertino’daki insanlar , yeni nesil iPhone’lar için kablolu şarj yerine kablosuz MagSafe şarjını yine de zorlayabilir .

iPhone 14 renkleri

Renk seçenekleri için bir kaynak, her zamanki gibi Gece Yarısı, Yıldız Işığı ve Ürün KIRMIZI renk seçeneklerinin olacağını, mevcut mavinin daha açık gök mavisi ile değiştirildiğini ve yeni bir mor seçeneğin geleceğini söyledi . Ancak bu sızıntı o zamandan beri pek netleşmedi, bu yüzden ne kadar güvenilir olduğuna karar vermek zor. Yine de, sanatçı Souta’dan iPhone 14 Pro’nun mor renkli bu görüntüsünü yayınladı, bu mor renk tonunun gerçekte nasıl görüneceğini gösteriyor.

Bir iPhone 14 tahmincisinden daha yeni bir sızıntı, iPhone 14 için olası tüm renkleri ortaya çıkardı ve iPhone 14 Pro. iPhone 14’ün Yeşil, Mor, Mavi, Siyah, Beyaz ve Kırmızı renk seçenekleriyle geleceği söyleniyor. iPhone 14 Pro’nun Mor, Yeşil, Gümüş ve Grafit renk seçenekleri bulunuyor. 

Bu arada, sızdırılmış iPhone 14 kılıfları sekiz potansiyel renk gösteriyor. Bu sızıntılar resmi olarak doğrulamazken, kılıf üreticilerinin tasarımlarını telefonları tamamlamayı nasıl sevdikleri göz önüne alındığında, renkler Apple’ın iPhone 14 ile hangi yöne gideceği konusunda ek bir ipucu sağlayabilir.

iPhone 14 ekran

iphone 14 ekran
(Resim: Weibo)

Bildirildiğine göre standart bir iPhone 14 ve iPhone 14 Pro’nun 6.1 inç ekranla geldiğini ve olası bir iPhone 14 Max/Plus ve iPhone 14 Pro Max’in spor yapmak için geldiğini göreceğimiz için iPhone 14 serisinde bir sallanma bekliyoruz. 6.7 inç ekran. Yani artık 5.4 inç mini yok. 

Shadow_Leak’ten bir sızıntı , iPhone 14’ün 6.08 inç ekrana (6,1 inç’e kadar yuvarlatılmış) ve iPhone 14 Max’in 6,68 inç panele (6,7 inç’e kadar yuvarlanmış) sahip olacağını iddia ediyor. Bu, iPhone 13 ve iPhone 13 Pro Max ile aynı. Mesele şu ki, Pro modelleri yeni çerçeveler nedeniyle biraz daha büyüyebilir (sırasıyla 6.12 inç ve 6.69 inç’e kadar).

iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max’in 120 Hz yenileme hızına sahip bir ekrana sahip olduğu göz önüne alındığında, tüm iPhone 14 modellerinin böyle bir ekrana sahip olduğunu, muhtemelen bir LTPO paneli veya bu ekran teknolojisinin en az ölçeklenebilen bir evrimi kullanılarak yapıldığını görmek harika olurdu. 1Hz olarak.

Panel teknolojisinin bu şekilde kullanılması, iPhone 14 Pro’nun her zaman açık bir ekrana sahip olması gerektiği anlamına gelir . Bloomberg’den Mark Gurman, uzun süredir yeni nesil iPhone’lar için yaklaşan bir özellik olduğu söylentileri , iPhone 14 Pro’nun sonunda her zaman açık olacağını ve “hava durumunu, takvimleri, hisse senetlerini, etkinlikleri ve diğer verileri” göstermek için kullanılacağını iddia etti. Pil ömrünün korunmasına yardımcı olan düşük yenileme hızı ile kilit ekran bulunacak.

Telefonu uyandırmaya gerek kalmadan bu tür içerikleri bir ekranda gösterme özelliği ile yeni nesil iPhone en iyi Android telefonlarda bir adım önde olacak . Ve eğer iPhone 14 Pro’nun her zaman açık ekranının basitçe kararabileceğini öğrenirsek, widget’lar özel bir silüet, siyah-beyaz anahat formuna dönüşürken . Bu, teorik olarak, telefon açıkmış gibi kilit ekranına tam erişim sağlayabilir.  

iOS 16 beta sürümündeki kod, her zaman açık olan bir ekran özelliğini onaylıyor gibi görünse de, standart iPhone 14’ün her zaman açık bir ekran yerine basit kaldır-uyandır seçeneğine bağlı kalması bekleniyor. Bunun yerine, uyarlanabilir yenileme hızına sahip iPhone 14 Pro, her zaman açık olan herhangi bir ekran özelliğini destekleyecektir.

Grafik tasarımcı AR7 iPhone 14 Pro’nun her zaman açık bir ekranla nasıl görünebileceğini gösteren bir dizi konsept resim oluşturdu . Tasarımları kısmen telefonun donanımıyla ilgili söylentilere, aynı zamanda iOS 16 beta’dan gelen bilgilere dayanıyor – ve en azından bizim gözümüze oldukça iyi görünüyorlar.

The Elec’ten bir rapor en az bir iPhone 14 modelinin bir LTPS ekrana sahip olacağını söylüyor , bu da 60 Hz’lik bir panelin etrafta dolanabileceği anlamına geliyor. Sonraki tedarik zinciri raporları, yalnızca standart iPhone 14’ün hızlı yenilenen bir ekrandan mahrum kalabileceği fikrini güçlendirdi.

Ancak daha yeni bir söylenti, standart iPhone 14 modellerinin 90 Hz yenileme hızına sahip bir ekrana sahip olacağı yönündeydi ; Bu, görmek istediğimiz 120Hz yenileme hızı değil, ancak 60Hz panel üzerinde kayda değer bir gelişme olacaktır. Başka bir tahminci bu hayal kırıklığı yaratan teknik özellikler söylentisini doğruluyor .

iPhone 14 kameralar

iphone 14 kamera
(Resim: Souta)

En son söylentiler, standart iPhone 14 büyük bir kamera sahip olmayacak, düzenli bir Apple bilgilendirici Pro olmayan modellerin 12MP kameralarla kalacağını iddia ediyor . Ancak durum buysa, Apple’ın yeni nesil iPhone’un fotoğrafçılık becerilerini geliştirmek ve iOS 16’yı daha kamera merkezli özelliklerle donatmak için yazılım tarafında bazı çalışmalar yapmasını bekleyebiliriz. 

Apple analisti Ming-Chi Kuo’ya göre, iPhone 14’ün tüm modelleri yükseltilmiş bir ön kameraya sahip olacak şekilde ayarlandı .

Ancak iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max ile en büyük kamera değişikliklerini bekleyebiliriz. 48 megapiksellik bir ana kamera bekleniyor, bu da ışık ve dolayısıyla genel kalite üzerinde daha iyi kontrol ile daha ayrıntılı zengin fotoğraflar elde edilmesini sağlayabilir. Bu, Apple için bir kez daha önemli olan megapiksel önermeye işaret ediyor . 

Bununla birlikte, en son sızıntı, iPhone 14 Pro’nun en azından belirli koşullarda sürpriz bir kamera düşüşüne sahip olabileceğini iddia ediyor. @LeaksApplePro iPhone 14 Pro’yu kullanan bir kaynakla konuştuğunu iddia ediyor ve düşük ışıkta “önemli miktarda düşük görüntü” olduğunu bildiriyor.

iPhone 14 özellikleri, pil ömrü ve şarj  

Şimdiye kadar bir dizi söylenti, iPhone 14’ün A15 Bionic çipine bağlı kalacağı yönündeyken , iPhone 14 Pro modlarının yeni bir A16 çipi alması bekleniyor ( iPhone 15 serisinin de yapabileceği bir şey ). Ming Chi-Kuo, ağırlığını bu çip söylentisinin arkasına atarak,  Apple’ın standart iPhone 14’lerden daha fazla iPhone 14 Pro modeli göndermeyi planladığını da sözlerine ekledi . 

A16’nın ne kadar ekstra güç sunabileceğiyle ilgileniyorsanız, bize bir ipucu verebilecek bazı sızdırılmış testler var . Bununla birlikte, A15 Bionic’in o kadar güçlü olduğunu ve iPhone 14’te bulunmasının kötü bir şey olmayacağını iddia ediyoruz ve standart iPhone 14 modellerini silikon yükseltmesi olmadığı için reddetmeniz gerekiyor. 

Şimdiye kadarki söylentiler, dört iPhone 14 modelinin de 6GB RAM’e sahip olacağını iddia ediyor, bu da iPhone 13 ve  iPhone 13 mini’de 4GB’tan bir artış . Ancak temel modeller, mevcut iPhone 13 serisi gibi LPDDR4X RAM kullanacakken , Pro modellerin daha hızlı ve daha verimli LPDDR5 RAM alacağı iddia ediliyor. 

Depolama tarafında, Apple’ın iPhone 13 serisi için sahip olduğu 128 GB’tan başlayan ve Pro modelleri için 1 TB’a kadar çıkan seçeneklere devam etmesini bekliyoruz. 

iphone 14 lila
(Resim: Unbox Therapy)

GlobalDate analisti Emma Mohr-McClune’nin iddialarına göre Apple, iPhone 14’ün yalnızca eSIM varyantını da piyasaya sürebilir. Bu hareket, iş kullanıcıları ve denizaşırı seyahat edenler gibi çift SIM özelliklerine ihtiyaç duyan kullanıcılar arasında iPhone’un çekiciliğini artıracak.

Weibo’dan iPhone 14 ailesinin pil kapasitelerini bildiğini iddia eden bir kaynak , iPhone 14 Pro Max dışındaki tüm modellerin boyutlarında hafif bir artış olacağını gösteriyor. 14 Pro Max aslında biraz küçülüyor, ancak umarız telefonun genel pil ömrünü etkilemeyecek bir ölçüde olur.

Bağlantı söz konusu olduğunda, Apple’ın Intel’in modem işini satın almasının ardından iPhone 14’ün Apple yapımı bir 5G modeme sahip olması mümkün görünüyor. Bu muhtemelen Apple’a hem 5G performansı hem de pil ömrü üzerindeki etkisi üzerinde daha fazla kontrol sağlayacaktır, ancak önümüzdeki yıl yalnızca iPhone 15 ile piyasaya sürülebilir diye düşünüyoruz.

Biz bağlantı konusundayken, eski bir iPhone 13 söylentisi yeniden ortaya çıktı – iPhone’un uydu ağlarına bağlanma yeteneği kazanacağı, böylece hücresel ağlar mevcut olmadığında kullanıcıların acil servislere metin mesajları gönderebileceği. Bu özellik iPhone 13’e yetişmedi, Apple telefonlarının acil durum özelliklerini güçlendirmeye çalıştığı için iPhone 14 modellerinin uydu bağlantısı ekleyebileceğini söylüyor.

iPhone 14 Max, iPhone 14 mini’nin yerini alacak

Neredeyse her söylenti, daha küçük telefonun daha büyük bir 6.7 inç iPhone 14 Max/Plus ile değiştirileceğine dair söylentilerle iPhone mini için oyun bitmiş gibi görünüyor .

Artık iPhone 14 Pro modellerinde yükseltmeler olacak ancak iPhone 14 Max’i görmezden gelmenin yanlış olacağını düşünüyoruz . Büyük bir fiyat etiketi olmayan daha büyük bir ekran, iPhone hayranlarının tam olarak peşinde olduğu şey olabilir, o kadar ki , iPhone 14 Max yılın en heyecan verici Apple telefonu olabilir. 

Bunu söyledikten sonra, ekran analisti Ross Young, ekran gönderilerine dayanarak iPhone 14 Max’in Apple’ın en küçük miktarlarda üreteceği telefon olacağını iddia ediyor . Bu, Cupertino’nun büyük ekranlı Pro olmayan bir iPhone’un gerçekten insanların istediği şey olup olmadığını görmek için test edebileceği anlamına geliyor. 

iPhone 14 ile iPhone 14 Max karşılaştırmamız , iki telefonun nasıl farklı olabileceğine bakıyor.

iPhone 14 Max’in farklı bir adla piyasaya sürülebileceğini unutmayın. Sızdıran Lanzuk, Apple’ın 6.7 inçlik giriş seviyesi telefonunu iPhone 14 Plus olarak adlandıracağını iddia ediyor . iPhone 14’e kıyasla beklenen tek büyük değişiklik iPhone 13 mini’den vazgeçmek değil.

iPhone 14 görünümü

Hala söylentiler ve iddia edilen sızıntılarla uğraşırken, artık iPhone 14 serisinden ne bekleyeceğimiz konusunda oldukça iyi bir fikrimiz var. 

Hem standart hem de Pro modeller, iPhone 14 Pro’nun büyük olasılıkla tüm göze çarpan yükseltmeleri alan model olmasıyla, önceki modellere göre bir evrim olacak.

Ancak iPhone’lar uzun ömürlü olacak şekilde yapılmıştır ve standart iPhone 14 modelleri de göz ardı edilmemelidir, çünkü hala mükemmel bir iOS deneyimi sunmaları muhtemeldir. 

Değeri ne olursa olsun, şimdi bir iPhone 13 satın almamanızı ve bunun yerine Apple’ın Eylül ayında neler ortaya çıkaracağını görmek için beklemenizi öneririz. Apple’ın en iyi telefonlar listemizde en üst sıralarda yer aldığını görecek başka bir iPhone serisine sahip olması çok muhtemel . 

iPhone 14 uydu İletişim Özelliği geliyor

iPhone 14 uydu İletişim Özelliği geliyor mu? Bu soruya kanıt olarak bir analistin makalesini ve Globalstar şirketinin yeni girişimini gösterebiliriz. Fakat en nihayetinde Apple şirketi resmi bir açıklama yapmadan veya Apple’ın yeni cihazı iPhone 14 elimize ulaşmadan emin olmak mümkün değil.

Medium hesabındaki yeni bir gönderide Kuo, “son yıllarda artan doğal afetler ve jeopolitik çatışmalar nedeniyle önümüzdeki yıllarda akıllı telefonlarda uydu iletişim özelliklerinin giderek yaygınlaşmasını beklediğini söylüyor.

Analiste göre Apple, iPhone 14’teki uydu iletişim özellikleri için donanım testini tamamladı. Aslında, özelliğin asıl donanım geliştirmesi iPhone 13 ile tamamlanmıştı; Apple, bu donanım geliştirmesini iPhone 14’ün işlevselliğini test etmek ve sonuçlandırmak için kullandı.

Apple’ın donanım geliştirmesinin tamamlanmasına rağmen uydu özelliklerini başlatamamasının nedeninin “iş modelinin müzakere edilmemiş olması” olduğunu bildiriliyor.

Kuo, Apple’ın iPhone içindeki uydu işlevi için Globalstar ile ortak olma olasılığının yüksek olduğunu söylemeye devam ediyor. Kuo, nihayetinde, Apple’ın uydu özelliklerini iPhone’da ne zaman piyasaya süreceğini (veya çıkaracağını) “Apple ve operatörlerin iş modelini çözüp çözemeyeceğine” bağlı olduğunu söylüyor.

iPhone’daki uydu işlevinin temel amacı, geleneksel hücresel hizmetten yoksun olduğunuz acil durumlarda mesajlaşma ve ses hizmetlerini etkinleştirmektir. iki uydu iletişim özelliği bulunuyor, biri Mesajlar uygulamasında mesajlaşma için, diğeri ise uçak kazaları ve gemilerin batması gibi büyük acil durumlar için daha doğrudan bir raporlama mekanizması sağlıyor.

Globalstar bu yılın başlarında “Globalstar’ın mevcut takımyıldızını yenilemek ve ömrünü uzatmak” için 70 yeni uydu satın aldığını duyurmuştu. Şirket, uyduları “potansiyel müşteriye sürekli uydu hizmetleri sağlamak” için aldığını söyledi ve bu da Apple olabilir.

apple etkinlik
Apple etkinlik 2022

iPhone 14 tanıtım etkinliği

iPhone 14 hakkında olası dedikodular ve sızıntı haberleri detaytlı bir şekilde paylaştık. Apple rsemi olarak 7 Eylül Çarşamba günü saat 20:00’da yeni ürünlerin tanıtımını yapacak. Bu tanıtımı vereceğim linkte canlı olarak takip edebilirsiniz → Apple tanıtım etkinliği 2022 Eylül

iPhone 14 Kaç Adet Üretildi ?

Lansmana bir gün kala The Galox’tan gelen yeni sızıntıya göre Apple 34 Milyon adet Yeni iPhone 14 modeli üretti. Üretilen malzeme verilerine göre Apple’ın il parti üretimine Pro modellere yoğunlaştığı görülüyor.

iPhone 14 Kaç TL ?

İPhone 13 Güncel fiyatı: 128GB 21.000 TL, 256Gb 23.000 TL, 512 GB 27.000 TL

İPhone 13 Pro Güncel fiyatı: 128GB 30.000 TL, 256Gb 32.000 TL, 512 GB 36.000 TL, 1TB 38.800 TL

iPhone 13 fiyat tablosuna baktığımızda (Fiyatlar Apple resmi sitesinden alınmıştır, 06.09.2022) iPhone 14 için fiyat tahmini yapmak çok da zor değil.

İPhone 14 Güncel fiyatı: 128GB 25.000 TL, 256Gb 28.000 TL, 512 GB 32.000 TL

İPhone 14 Max Güncel fiyatı: 128GB 35.000 TL, 256Gb 38.000 TL, 512 GB 41.000 TL

İPhone 14 Pro Güncel fiyatı: 128GB 38.000 TL, 256Gb 40.000 TL, 512 GB 43.000 TL, 1TB 48.800

İPhone 14 Pro Max Güncel fiyatı: 128GB 40.000 TL, 256Gb 45.000 TL, 512 GB 50.000 TL, 1TB 55.800 TL

iPhone 14 için yazdığımız olası yakın fiyatlar tamamen tahmini fiyatlardır, gerçek fiyatı yansıtmaz.

91 / 100

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.