apple ios 16

iOS 16: iPhone’a Hangi Özellikler Geldi

Apple Haberler Teknoloji

iOS 16: iPhone’a Gelen En İyi Yeni Özellikler

Apple Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi, WWDC 2022'de bir iOS 16 logosunun önünde sunum yapıyor

iOS 16 Kısaca

Apple, 6 Haziran’da iPhone için yeni bir yazılım güncellemesi olan iOS 16’nın tanıtımını yaptı.

neden önemli

iOS 16, sonbaharda iPhone 8 ve diğer modellerinde kullanıma sunulacak. Kilit ekranınızı kişiselleştirme yeteneği, iMessage metinlerini düzenleme ve “göndermeyi geri alma” yeteneği gibi sık sorulan araçlar ve konumunuza ve şifrelerinize kimlerin erişimi olduğunu görme ve kısıtlama gibi önemli yardımcı programlar gibi büyük güncellemeleri kapsıyor.

Apple’ın iOS 16’sı  kağıt üzerinde taze ve çağdaş bir his veriyor. Şirketin yıllık  WWDC  açılış konuşmasında ön izlemesi yapılan iPhone’un bir sonraki büyük yazılım yükseltmesi, iletişimi, kişiselleştirmeyi ve gizliliği kolaylaştırmaya odaklanan iyileştirmelerin öncüsü olacak. Buna iPhone’unuzun kilit ekranı, Mesajlar uygulaması ve Cüzdan için bir dizi önemli güncellemeleri kapsayacak.

iOS 16 geliştirici betası şu anda çıktı ve genel beta sürümü Temmuz’da gelecek . iOS 16, bu sonbaharda piyasaya sürülecek, söylentilere göre büyük olasılıkla iPhone 14 ile birlikte gelecek. Yeni yazılım iPhone 8 ve üst modellerde çalışacak .

İşte bilmeniz gereken tüm iOS 16 özellikleri.

iOS 16 Mesajları düzenleme ve ‘göndermeyi iptal etme’

Apple Yazılım Mühendisliği Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi, Mesajlar uygulaması için en çok istenen üç özelliği tanıtırken “Utanç verici yazım hataları geçmişte kaldı” dedi.

İlk olarak, iOS 16’da gönderilen mesajları düzenleyebileceksiniz . Bu nedenle, bir mesajdan sonra bir yazım hatası fark ederseniz, mesajdan sonra mesajı düzenleyebilirsiniz. Mesajın altındaki durumda küçük bir “düzenlendi” görünecek.

iOS 16 Mesajlar uygulamasının, düzenlenmiş olanı gösteren ekran görüntüsü
Mesajlar’da önceden gönderilmiş mesajları düzenleyebilirsiniz. Elma

Sonraki özellik ve İphone kullanıcılarının en çok seveceği yeni özellik olabilir, gönderilen bir mesajı hemen geri çağırabilirsiniz . Yanlışlıkla tamamlanmamış bir mesaj gönderirseniz, mesajın okunmasını önlemek için Göndermeyi Geri Al aracını kullanabilecekesiniz ve bu sayede arkadaşlarınız ve aileniz için daha az kaotik bir durum oluşturmamış olursunuz.

Son olarak, mesajları ve dizileri okunmadı olarak işaretleyebilirsiniz. Bu, bir mesaja o anda yanıt vermek için zamanınız olmadığında, ancak daha sonra geri dönmek istediğinizden emin olmak istediğinizde mükemmel bir araç olabilir.

iOS 16 özelleştirilebilir kilit ekran

iPhone’unuzda en çok baktığınız şeylerden biri, özellikle Face ID donanımlı bir iPhone’unuz varsa, kilit ekranıdır. iOS 16 , iPhone’un kilit ekranına şimdiye kadarki en önemli güncellemeyi getiriyor . Kilit ekranınızı düzenlemek için basılı tutun . Birkaç farklı stili denemek için kaydırabilirsiniz. Her stil, arka plan fotoğrafı için renk filtresini ve kilit ekranındaki yazı tipini değiştirir, böylece her şey birbirini tamamlar. Bu, Apple’ın Android 12 ile piyasaya sürülen Google’ın Material You ürününü ele almasına benziyor.

Hatta farklı widget’larla birden çok özelleştirilmiş kilit ekranı ayarlayabilir ve bunlar arasında geçiş yapmak için kolayca kaydırabilirsiniz. Kilit ekranınızdaki resimleri otomatik olarak değiştiren bir fotoğraf karıştırma seçeneği bile var.

Apple’ın eklediğini görmeyi umduğumuz bir özellik , her zaman açık olan bir ekrandı. Bu, neredeyse tüm Android telefonların sahip olduğu bir özellikti.

Kilit ekranının altındaki Canlı Etkinlikler aracının ekran görüntüsü
iOS 16, geliştiricilerin kullanabileceği Canlı Etkinlikler adlı bir özellik ekler. Bu aslında iPhone’unuzun kilit ekranından bir antrenmanın, spor etkinliğinin veya Uber yolculuğunun gerçek zamanlı ilerlemesinin mini bir görüntüsüdür. Apple

iOS 16 Bildirimler ve canlı etkinlikler

Bazen bildirimler, kilit ekranınızın fotoğrafını kapatabilir, bu nedenle iOS 16, bildirimleri ekranınızın altına taşır. Bunları aldığınızda, bir liste halinde derlenmek yerine dikey bir atlıkarınca gibi görünürler. Bu sadece daha iyi görünmekle kalmaz, aynı zamanda iPhone’unuzun tek elle kullanımı için yardımcı olacaktır.

iOS 16 ayrıca başka bir bildirim sorununu çözmeyi hedefliyor. Bazen, bir basketbol maçının skoru gibi, tek bir uygulamadan arka arkaya bir sürü bildirim alırsınız. Geliştiriciler için Canlı Aktiviteler adlı yeni bir araç, bir dizi kesinti yerine kilit ekranınızdan gerçek zamanlı olarak olup bitenleri takip etmeyi kolaylaştırıyor.

Canlı Etkinlikler, spor etkinliklerini, antrenmanları ve hatta bir Uber yolculuğunun ilerlemesini takip etmeyi kolaylaştıracaktır.

iOS 16 Cüzdan ve Apple Daha Sonra Öde

Daha fazla eyalete ait kimlik kartları, daha fazla güvenlik ve gizlilik özelliğiyle birlikte Cüzdan uygulamanızda mevcut olacak. iOS 16’da kimliğinizi ve yaşınızı da koruyabilirsiniz. Bu nedenle, Cüzdan uygulaması tam doğum tarihinizi göstermek yerine kimliğinizi ve 21 yaşından büyük olduğunuzu gösteriyor.

iOS 16, Mail ve Mesajlar gibi uygulamalarla anahtar paylaşımını kolaylaştırıyor. Arkadaşınız anahtarı aldığında, onu iPhone’larındaki Cüzdan uygulamasına ekleyebilir. Apple, paylaşılan anahtarların bir endüstri standardı olduğundan ve diğerleri için ücretsiz olduğundan emin olmak için çalıştığını söyledi.

iOS 16 için Cüzdan uygulamasındaki kartların ekran görüntüsü
iOS 16’daki Cüzdan uygulaması, Apple Pay Later ödeme planı da dahil olmak üzere bir dizi küçük ama dikkate değer güncelleme alır. Apple

Apple Pay, yeni ödeme türlerini destekleyecek ve Apple Pay satın alma maliyetini, sıfır faizli ve ücretsiz olarak altı haftaya yayılan dört eşit ödemeye bölmenize olanak tanıyan Klarna benzeri bir hizmet olan Apple Pay Later adlı yeni bir özellik ekleyecektir . Yaklaşan ödemeler, Cüzdan uygulaması aracılığıyla yönetilir, bu da tarihlerin ve ödemelerin takibini kolaylaştırır.

Ancak Apple Pay burada bitmiyor. Yeni bir özellik ayrıca Apple Pay siparişlerini izlemenize yardımcı olacak ve satıcıların ayrıntılı makbuzlar ve takip bilgileri sunmasına olanak tanıyacak. Bu, tüm siparişlerinizin durumu hakkında güncel kalmayı kolaylaştıracaktır.

Bir köpeğin kesilmesinin eklendiği Mesajlar'daki bir ileti dizisinin ekran görüntüsü
Bir fotoğrafın konusuna dokunup basılı tutabilir ve onu arka plandan ayırabilirsiniz. Ardından, onu paylaşmak için Mesajlar gibi başka bir uygulamaya sürükleyebilirsiniz. Apple

Fotoğraflar için Görsel Arama (dokun ve sürükle)

iOS 15’te Görsel Arama, fotoğraflarınızı analiz eder ve bitkiler, önemli noktalar ve evcil hayvanlar gibi nesneleri tanımlayabilir. iOS 16 bunu bir sonraki seviyeye taşıyor. Yukarıdaki resimdeki köpek gibi bir fotoğrafın konusuna dokunduğunuzda, onu arka plandan kaldırabilir ve Mesajlar gibi uygulamalara ekleyebilirsiniz. Esasen, bir fotoğrafın arka planını kaldıran bir dokun ve basılı tut aracıdır .

Apple bazen “sihir” kelimesini aşırı kullanır, ancak bu özellik gerçekten öyle görünüyor.

Craig Federighi, dev bir ekranın önünde Mesajlar'da SharePlay'i tanıtıyor
WWDC’nin açılış konuşması sırasında, Apple yöneticisi Craig Federighi, Mesajlar uygulaması için SharePlay’i tanıtıyor. Apple

SharePlay Mesajlar’a geliyor

iOS 15’te piyasaya sürülen SharePlay, FaceTime üzerinden biriyle bağlantı kurarken paylaşılan bir deneyim yaşamanıza olanak tanır. TV şovları izleyebilir, senkronize müzik dinleyebilir ve başka şeyler yapabilirsiniz. iOS 16, FaceTime içinden SharePlay’i destekleyen daha fazla uygulama keşfetme yeteneği ekler .

Ama belki de Apple’ın SharePlay için yaptığı en harika şeylerden biri, onu Mesajlar uygulamasında çalıştırmaktı. Apple, bunun uygulama geliştiricilerinden gelen en büyük taleplerden biri olduğunu söyledi. Artık Disney Plus’ta bir film paylaşmak istediğinizde, Mesajlar’da sohbet ederken bir arkadaşınızla birlikte SharePlay’i başlatabilirsiniz.

Bir Apple yöneticisi, WWDC açılış konuşması sırasında Güvenlik Kontrolü özelliğini sunar
Güvenlik Kontrolü, konum paylaşımını ve parolalara erişimi hızla sıfırlamanıza olanak tanır. Kötü niyetli ilişkilerde bulunan insanlara yardımcı olması amaçlanmıştır. Apple

Güvenlik Kontrolü nedir?

Güvenlik Kontrolü  , taciz edici ilişkilerde bulunan kişilere yardımcı olmayı amaçlayan yeni bir özelliktir. Bir iPhone’daki konum bilgilerine, şifrelere, mesajlara ve diğer uygulamalara kimlerin erişimi olduğunu gözden geçirmenizi ve sıfırlamanızı sağlar.

Odak modu güncellemeleri ve Odak filtreleri

Odak modu birkaç güncelleme alır. İlki, Odak davranışlarını widget’lara ve kilit ekranı görünümlerine uygular. Böylece, Çalışma Odağınız etkinleştirildiğinde ve egzersizler için başka bir kilit ekranınız olabilir.

Apple, iPhone’unuzun Odak modunu uygulamalar içinde uygulayan belirli Odak filtreleri ekledi. Örneğin, Safari’de, hangi Odak modunun etkin olduğuna bağlı olarak hangi sekmelerin gösterileceğini sınırlayabilirsiniz.

Apple Haritalara Tahmini toplu taşıma ücreti ekledi

Haritalar birkaç güncelleme alacak . Yol boyunca 15’e kadar farklı durakla geziler planlayabileceksiniz. Mac’inizdeki Haritalar uygulamasıyla bir gezi planlamaya başlarsanız, bunu iPhone’unuzla paylaşabilirsiniz.

Google’ın Android 13’te Google Cüzdan için duyurduğuna benzer bir şekilde, toplu taşıma ücreti tahminlerini görebilecek ve Apple Haritalar’dan bir ücret kartına daha fazla para ekleyebileceksiniz.

Craig Federighi, WWDC açılış konuşması sırasında yeni Hızlı Başlangıç ​​özelliğini sergiliyor
iOS 16’da, belirli bir çocuğun iCloud ebeveyn denetimleri ve ayarlarıyla Hızlı Başlangıç’ı özelleştirebileceksiniz. Apple

iCloud ailesi kontrol listesi

iCloud birkaç yeni özellik kazanıyor. Daha ilginç olanlardan biri, çocuğunuz için hızlı bir şekilde yeni bir cihaz kurma seçeneğidir. Hızlı Başlangıç göründüğünde, yeni cihaz için bir kullanıcı seçme ve önceden seçip yapılandırdığınız tüm mevcut ebeveyn denetimlerini kullanma seçeneğiniz vardır. Ancak, çoğumuzun hala istediği bu değil: aynı cihaz için ayrı kullanıcılar ayarlayabilme.

Konum paylaşımı ayarlarınızı kontrol etmeniz veya iCloud Plus aboneliklerinizi paylaşmanız için bir hatırlatıcı gibi, çocuklarınız büyüdükçe ayarları güncellemek için ipuçları içeren yeni bir aile kontrol listesi var.

66 / 100

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.