Windows 11 haberleri, söylentileri ve özellikleri

Windows 11 haberleri, söylentileri ve özellikleri

Bir sonraki büyük Windows güncellemesinin ayrıntıları

Yeni duvar kağıtlarının önünde Windows 11 logosu

(Resim : Microsoft)

Windows 11 nihayet resmileşti, yeni bir görünüm ve çok daha fazlası 24 Haziran’da Microsoft’un büyük etkinliğinde tanıtıldıktan sonra .

Akıcı tasarım dilini ve daha fazlasını sergileyen yeni yükseltme, insider kanallarında da denenebilir ve minimum gereksinimleri karşılayan makinelerde indirilmeye ve kullanılmaya hazırdır.

Ayrıca, Amazon App Store’daki Android uygulamalarının kullanılmasına izin vererek Microsoft Store’un büyük bir yeniden tasarımı vardır, böylece isterseniz TikTok ve diğer uygulamaları indirebilirsiniz.

Güncellenmiş Insider yapısı ve Microsoft’un diğer satıcılar ve kullanıcılarla onayladığını gösteren birçok keşif yapılmaya devam ediyor, ancak bu sayfayı şimdiye kadar onaylanan her şeyle güncellediğimizden emin oluyoruz.

Insider yapısı piyasaya sürüldüğünden beri, geliştirme kanalı için üç güncelleme daha yapıldı ve burada arama çubuğunu başlat menüsüne geri getiriyor, menülerdeki yeni tasarıma daha fazla iyileştirme ve birçok düzeltmenin yanı sıra görev çubuğu için daha iyi çoklu monitör desteği.

Windows 11’in bilgisayarınız için neye ihtiyaç duyduğuna dair sis tem gereksinimleri konusunda, esas olarak TPM adlı bir bileşen nedeniyle bazı karışıklıklar var, ancak Microsoft bunu inceliyor gibi görünüyor.

Şirketten daha fazla onay beklerken, windows 11 için çıkış tarihi, yeni özellikler ve daha fazlası hakkında bildiğimiz her şey.

Sadede gelelim

 • Bu da ne? Windows 11, Windows 10’un yerini alacak yeni bir işletim sistemidir.
 • Ne zaman çıkacak? Muhtemelen Ekim sonu
 • Fiyatı ne kadar? Şu an ücretsiz yükseltme yapılabiliyor.

Windows 11 çıkış tarihi

Görünüşe göre Microsoft, Ekim ayında Windows 11 için bir sürüm ima ediyor. Sayısız ekran görüntüsü 20 Ekim tarihine sahiptir. Kaç tane “Ekim ayında 11’e çıkarmak” için sabırsızlandığını belirten mesajların yanı sıra.

Intel ayrıca yakın zamanda Windows 11’e atıfta bulundu ‘Ekim 2021’ güncellemesi Ekim’i yine lansman için en olası tarih haline getiriyor.

Ancak, bu, yeni dizüstü bilgisayarların ve bilgisayarların Windows 11 önceden yüklenmiş olarak satıldığı tarih olabilir. Windows 10 çalıştıran ve yükseltmek isteyen kişiler için 2022’ye kadar beklemeniz gerekebilir.

Yukarıdaki Tweet’te görebileceğiniz gibi, Windows 11 dağıtımı gelecek yıl başlayacak gibi görünüyor.

Apple’ın macOS ile olan çabalarına benzer şekilde yeni işletim sisteminin yıllık güncellemesi de olacak.

Microsoft, masaüstü bilgisayarınızın veya dizüstü bilgisayarınızın Windows 11’i çalıştırıp çalıştıramayacağını görmenize izin veren bir araç yayınlarken, buggy olduğu doğrulandı ve güncellemeyi çalıştırmakta sorun olmayacak makineler için hatalı sonuçlar verdi.

Ancak, PC için ne kadar uygun olduğu hakkında çok daha net bir ayrıntı veren başka bir araç piyasaya sürüldü.

Ekim sürümünün Windows 11 ipucu
(Resim : TechRadar)

Windows 11 nasıl indirilir?

Microsoft Insider derlemesini güncelledi Geliştirici veya beta kanalında Windows Insider’lar için 22000.65 (KB5004745) adlı, Windows 11’i nasıl indirebileceğimiz hakkında kullanışlı bir kılavuzumuz var.

Yapı artık beta kanalında yaygın olarak kullanılabilir ve Microsoft Store da dahil olmak üzere kart genelinde daha fazla iyileştirme gösterir.

Bunu yapmadan önce, en iyi çağrı noktası, gereksinimleri karşılamadığı sürece, bilgisayarınızın önce Microsoft’un Insider Programına kayıtlı olduğundan emin olmak olacaktır.

Ancak unutmayın, şimdilik birçok küçük sorun olduğu için yalnızca ana makineniz olmayan bir PC’de çalıştırmanızı tavsiye ediyoruz.

Kullanılabilir olarak gösterilen Windows 11 güncellemesi
(Resim : TechRadar)

Bu arada, Lenovo gibi satıcılar, Windows 7 ve üzerini çalıştıran makineleri olan diğer kullanıcılara, ücretsiz bir yükseltme olabileceğine dair bazı rehberlikler yayınladılar, ancak bir uyarı .

Windows 11 ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız Windows 10’a düşürme seçeneği bile vardır. Bu, mevcut Insider yapılarında kullanılabilir, ancak makinenizi yükselttikten sonra yalnızca 10 gün içinde yapabilirsiniz, aksi takdirde Windows 10’a gitmek için temiz bir yükleme yapılması gerekir.

Windows 11 Kurtarma ekranı, Windows 10'a geri dönüşün kullanılamadığını gösteriyor
(Resim : TechRadar)

Minimum Donanım Gereksinimleri

Hangi cihazların Windows 11 için uygun olduğu hakkında çok fazla tartışma yapıldı. TPM gereksinimine olursa olsun, diğerleri pc veya dizüstü bilgisayarlarını yakında yükseltmek için bakmaları gerekip gerekmediğini merak ediyor.

Şimdilik, Microsoft güncellemenin gereksinimlerini yayımladı, ancak biz piyasaya sürmeye yaklaştıkça ve şirket geri bildirim aldıkça bunlar değişebilir.

 • İşlemci: Uyumlu bir 64 bit işlemcide veya SoC’de en az iki çekirdekle 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı
 • RAM: 4GB
 • Depolama: 64GB
 • Sistem Bellenimi: UEFI, Güvenli Önyükleme özelliği
 • TPM: Güvenilir Platform Modülü 2.0
 • Grafik Kartı: WDDM 2.0 sürücüsüne sahip DirectX 12 veya üstü
 • Ekran: 720p, renk kanalı başına 8 bit, en az 9 inç diyagonal
 • Internet Bağlantısı ve Microsoft Hesabı: Windows 11 Home, işletim sisteminin ilk, ilk kullanım kurulumunu tamamlamak veya bir cihazı S modunda Windows 11 Home’dan çıkarırken etkin bir internet bağlantısı ve bir Microsoft Hesabı gerektirir.
Windows 111 WhyNotWin11 uygulaması
(Resim : Gelecek)

Windows 11 fiyat ne kadar?

Windows 11, mevcut Windows kullanıcıları için ücretsiz bir güncelleme olacaktır – Ev sürümlerini indirmek, yüklemek ve etkinleştirmek için çevrimiçi olmanız ve bilgisayarınıza veya tabletinize yüklerken veya yükseltirken bir Microsoft hesabınız olması gerekir.

Şimdiye kadar Microsoft, Windows 11 için donanım gereksinimlerini yayımladı, ancak TPM (Güvenilir Platform Modülü) ve şirketin cihazların yeni sürüme güncelleştirilmeye uygun olduğu minimum eşiğin üzerinde zorlayıp zorlamayacağı konusunda kafa karışıklığı var.

Sizin için TPM’ye giren kullanışlı bir açıklamamız olsa da, donanım satıcıları windows 11 ile bu gereksinime ihtiyaç duymayacak yeni makineler sunabilir.

Windows11'de çalışan Sonic Mania
(Resim : TechRadar)

Windows 11 özellikleri

Windows 11’de yönetim kurulunda iyileştirmeler var, Microsoft güncellemelerin% 40 daha küçük olacağını vaat ediyor ve Windows 11’i “şimdiye kadarki en güvenli sürüm” olarak lanse ediyor.

Görev çubuğu dokunma ve fare çevre birimleri için en iyi duruma getirilmiştir ve artık dock olarak yeniden adlandırılmıştır.
Snap Layouts adı verilen ve yalnızca yan yana değil, sütunlarda, bölümlerde ve daha fazlasında birden fazla pencereyi ekran boyunca düzenlemenizi sağlayan bir özellik sayesinde yeni çoklu görev özellikleri de sunulmaktadır.

Windows 11’in örneğin parlaklığı azaltmanızı, pilin güç tasarrufu modunu değiştirmenizi ve çok daha fazlasını önereceği Ayarlar’da çok daha gelişmiş bir sağlık kontrolü uygulaması bulunmaktadır.

Windows 11 Sistem Durumu Denetimi
(Resim : TechRadar)

Başka bir özellik, dock’tan daha önce tutturulmuş pencerelere geri dönebileceğiniz Snap Gruplarıdır, böylece örneğin e-posta uygulamanıza, Edge tarayıcı pencerelerinize veya başka bir şeye tekrar önceki görünüme geri döndürmek zorunda kalmadan gidebilirsiniz.

Geliştirilmiş çoklu monitör desteği de vardır, bu nedenle harici bir monitörü yeniden bağladığınızda, Windows 11 bu monitördeki pencerelerin önceki konumlarını hatırlar.

Windows Update için tahmini bir yükleme süresi bile vardır, böylece bilgisayarınızı güncelleştirmenizi günün ilerleyen saatlerine kadar ertelemeniz gerekip gerekmediğini görebilirsiniz.

Ekipler ayrıca rıhtıma entegre edilmiştir, böylece toplantılara ve aile aramalarına kolayca katılabilirsiniz. Bu, Skype’ın Windows’tan kaybolan ilk sezmesi gibi görünüyor, özellikle de bir çağrı geldiğinde demoda Skype sesleri duyuluyor.

Amazon Apps'i gösteren Windows 11'deki Microsoft Mağazası
(Resim : Microsoft)

Microsoft Store sonunda daha iyi seçilmiş içeriğe ve satın alınan şovlarınızı televizyonunuza yansıtmak gibi daha iyi seçeneklere sahip bir yeniden tasarım görüyor. Disney+, Adobe Creative Cloud, Pinterest ve daha fazlası gibi uygulamalar zaten Windows 11 için yeniden tasarlanan bu mağazada, kullanıma hazır.

WPA, EWP ve Win32 uygulamalarının tümü artık Microsoft Store’da kullanıma hazır. Bir geliştiricinin bir ticaret motoru varsa, Microsoft Store’dan getirilen gelirin %100’ünü saklayabilir.

Android uygulamaları da Windows 11 için hazırdır, Microsoft Store’dan keşfedilebilir, Amazon App Store aracılığıyla, böylece TikTok ve daha fazlasını indirebilirsiniz, PC’nizde veya tabletinizde kullanıma hazır.

Amazon’un Google yerine mağazanın kendi sürümüne izin vermesinin nedeninin . APK dosya adı Ağustos ayından itibaren değiştiriliyor.

Yeni mağaza, diğer uygulamaların Windows 11’e, hatta Apple’ın iMessage ‘ınagelmesi için olasılıklar açıyor iTunes ve Safari’yi takip edebilir.

Yeni Microsoft Store'da Edge uzantılarını gösteren Windows 11
(Resim : TechRadar)

11 için yeni bir görünüm

Kullanıcıların fark edeceği en büyük değişikliklerden biri, Başlat menüsünün ekranın ortasına taşınmış olmasıdır – ve artık “bulut destekli”, bu nedenle günün saatine ve çalıştığınız içeriğe bağlı olarak dinamik olarak değişir.

Işık Modu ve Karanlık Mod, yuvarlak köşeler ve işletim sistemi genelinde birleşik bir tasarıma sahip, aralarından seçim yapabileceğiniz renkli duvar kağıtları ile resmidir.

Ayrıca, Windows Vista’dan Aero-esque gibi görünen ve ısırık boyutunda bilgiler gösteren bazı pencereler de vardır.

Microsoft Store'ı gösteren Windows 11
(Resim : Shutterstock – Gorodenkoff / Microsoft)

Windows Widget’ları, kullandığınız uygulamalara ve günün saatine bağlı olarak widget’ların değişmesini sağlayan yapay zeka destekli dinamik özellikler sunan Microsoft’un dock üzerinden erişilebilen Windows 11’e geri döndü. Dokunmatik ekranda, widget’ların görünmesi için masaüstünün solundan kaydırabilirsiniz.

Hava durumu, Bing haritaları, haberler ve daha fazlası gibi seçebileceğiniz çok şey vardır.

Bunlar üçüncü taraflar için de kullanılabilir olacaktır, bu nedenle Apple’ın iOS ve iPadOS işletim sistemlerinde olduğu kadar seçebileceğiniz widget görebilirsiniz.

Windows 11
(Resim: Microsoft)

Windows 11’de oyun oynama

Oyun, Windows 11’de çok daha büyük bir odak noktası olacak, durgun ve sinir bozucu kullanımlı Windows 10 Xbox uygulaması, doom eternal’dan yakında Halo Infinite’e kadar oyunlara erişmenizi ve indirmenizi kolaylaştıran yeni bir Game Pass uygulamasıyla değiştirilecek.
HDR, uyumlu makinelerde de desteklenecek ve oyun ve görüntüleme ortamları için gelişmiş aydınlatma ve kontrast
sunacak. Doğrudan Depolama da burada, ana oyun varlıkları indirilebilir ve kurulabilir, böylece oyunlarınızı öncekinden daha hızlı oynamanızı sağlar.

Windows 11'de çalışan Öfke Sokakları 4
(Resim : TechRadar)

Dokunma iyileştirmeleri

Tablet modu, Windows 8’den bu yana Windows’un zayıf noktalarından biri olmuştur ve Microsoft’un Windows 11 için gösterdiği yeni tablet özellikleri, işletim sisteminin servetinin anahtarı olabilir, özellikle Microsoft’un işlem hattında gelecekteki Surface ürünleriyle – yaklaşan tabletleri için yeni, numaralı bir işletim sistemine sahip olmak yeni kullanıcılar için büyük bir satış noktası olabilir.

Etkinlikte Microsoft, daha büyük dokunma hedefleri ve pencereleri taşımanın daha kolay yollarını kullandı ve örneğin pencerelerin nasıl yeniden düzenlendiğini daha iyi döndürdü, böylece kullandığınız uygulamaların izini kaybetmezsiniz.

Surface modellerinin izleme dörtgeni ile kullanılan hareketler de dokunmatik ekrana geliyor ve bu da burada biraz aşinalık getiriyor. Çizim yaparken veya çizim yaparken daha iyi geri bildirim için bir kalem kullandığınızda Haptics de Windows 11’e geliyor.

Dokunmatik klavye de sadece başparmağınız için daha küçük bir klavye ve kullanılmaya hazır emojilerle yeniden tasarlandı. Microsoft, diktenin sesli komutların yanı sıra ‘bunu sil’ seçenekleri ve daha fazlası ile geliştirileceğini söylüyor.

Windows 11
(Resim : Microsoft)

Windows 365 ile ilgili haberimizi de okumadan geçmeyin.

76 / 100

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.