Yeni-Alinan-Telefon-Kac-Saat-Sarj-Edilir

Yeni Alınan Telefon Kaç Saat Şarj Edilir?

Blog Haberler Teknoloji

Yeni Alınan Telefon Kaç Saat Şarj Edilir? Yeni bir telefon alındığında, telefon içerisinde bir miktar şarj olacaktır. Ancak genellikle yüzde 30 ile 50 arasında olan bu enerji, bittikten sonra telefon ilk kez şarj olacağından dolayı belirli kriterler doğrultusunda hareket edilmesi gerekir. Bu sayede telefon batarya sağlığı çok daha iyi olacaktır. Yeni alınan telefon kaç saat şarj edilmeli noktasında ise mevcut teknolojiler doğrultusunda net bir cevap vermek mümkün.

Yeni Alınan Telefon Kaç Saat Şarj Edilir?

90’lı yıllardan günümüze kadar yeni alınan telefon kaç saat şarj edilir sorusu hepimizin aklında olsa da artık Z kuşağı tarafından pek önemsenmiyor.

Telefonların özellikle ilk dönemlerinde çok uzun süren şarj süreleri, 8-12 saate varan ilk şarj önerilerini de beraberinde getirdi. Ancak yeni akıllı telefonlarda kullanılan lityum piller ve çok gelişmiş durumda bulunan hızlı şarj teknolojisi bu şarj sürelerini de ortadan kaldırmış durumda. 1 saate varan ortalama süre ile yüzde 100 şarja ulaşabilen teknolojilerin, 12 saate kadar şarjda bırakılması, telefonlar için ilk şarj olsa dahi olumsuz etkiler yaratabilmekte.

Yeni-Alinan-Telefon-Kac-Saat-Sarj-Edilir
Yeni-Alinan-Telefon-Kac-Saat-Sarj-Edilir

Üstelik eğer markaların yeni amiral gemilerini kullanıyorsanız, şarj süreniz 15-20 dakika içerisinde tamamlanacaktır. Bu nedenle 12 saat gibi uzun süreli bir şarj süresi artık gerekli değil. Mevcut telefonların ilk şarjda yüzde 100’e ulaşması yeterli.

Böyle bir inanışın arkasında yatan durum ise eskiden daha fazla kullanılan nikel kadmiyum piller. Özel bir hafızaya sahip olan piller; ne kadar şarj edildiğinden kaç saat şarjda kaldığına kadar detayları depolamaktaydı. Bu nedenle özellikle ilk şarjın uzun sürmesi, 12 saate varan bir süre öngörülürdü.

Ancak cep telefonları için artık lityum pil kullanıldığı gibi bu pillerde hafıza gibi bir sistem bulunmamaktadır. Hafıza etkisi ortadan kalktığı için pillerin uzun saatlerde şarjda kalması gerekmez. Bu piller için yüzde 10’a kadar kapasitesinin düşmesi beklenmeden şarj edilmesi önerilir. Ortalama olarak yüzde 40 oranlarında yeniden şarj edilmesi batarya optimizasyonu için faydalı bir işlem olacaktır.

Bataryalar için yapılan bir üniversite araştırmasında telefonlardaki şarjın yüzde 30 ile yüzde 80 arasında tutulması önerilmektedir. Bu aralıkta tutulan değerler sayesinde batarya voltajı daha düşük tutar ve pil ömrünü uzatır.

Şarjda uzun süreye dikkat!

Lityum pillerdeki yeni teknoloji ile yeni alınan telefon kaç saat şarj edilir? Özellikle gece şarj etme alışkanlıklarında da bir tehlikeyi ortaya çıkarmakta. Çok kısa süre içerisinde yüzde 100’e ulaşan piller için geceden sabaha kadar bir şarj süresi, batarya ve telefon sağlığı için olumsuz bir etki yaratmakta, voltaj ve sıcaklık konusunda da dezavantaj yaratmaktadır.

Dikkatinizi çekebilecek bu içerik ile ilgili yeni nesil batarya ve şarj ile gündeme gelen xioami HyperCharge teknolojisi içeriğimizi okumadan geçmeyin.

74 / 100

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.