facebookta yoruma bff yazildiginda yazi yesil oluyorsa hesabin guvende oldugu iddiasi

Facebook’ta yoruma “BFF” yazıldığında yazı yeşil oluyorsa

Teknoloji

 

İDDİA: Facebook’ta yoruma “BFF” yazıldığında yazı yeşil oluyorsa Facebook hesabı güvende anlamına geliyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada yer alan paylaşımlarda, Facebook’un yeni getirdiği uygulamayla paylaşımların altına “BFF” yazarak yorum yapıldığında eğer yazı yeşil renge dönüşüyorsa hesabın güvende olduğu, siyah kalıyorsa hesabın güvende olmadığı iddia edildi.

 

Fakat Facebook’ta yoruma “BFF” yazıldığında yazının yeşil olmasının hesabın güvende olduğu anlamına geldiği iddiası doğru değil. BFF, “best friend forever” (sonsuza kadar en iyi arkadaş) anlamına geliyor ve yeşil renge dönüşmesinin hesap güvenliğiyle bir ilgisi bulunmuyor. Facebook bazı kelimelere bu tarz süslemeler sağlayarak, kelimenin tıklanabilir hale gelmesini sağlıyor.

 

Örneğin yorum kısmına “tebrikler” yazıldığında kelimenin turuncu olarak göründüğü, üstüne tıklandığı zaman ise konfeti ve balonların etrafa saçıldığı söylenebilir.

 

Buna ek olarak yine yorum kısmına “hayırlı olsun” yazıldığında da yazının renklendiği görülebiliyor.

 

Son olarak yorum kısmına “BFF” yazıldığında yazının renklendiği ve yoruma tıklandığında birbiriyle çarpışan ellerin ortaya çıktığı fark edilebiliyor.

 

Sonuç olarak Facebook’un bazı kelimeleri renklendirmesi ve tıklanabilir hale getirmesinin hesap güvenliğiyle alakası bulunmuyor. Facebook’un yardım sayfasında “BFF” şeklinde bir arama yapıldığında da hesap güvenliğiyle ilgili herhangi bir açıklamaya rastlanmıyor. Facebook’un güvenlik ve gizlilik hakkında yaptığı düzenleme ve bilgilendirmelere ise buradan ulaşmak mümkün.

 

Ülkelere göre farklılık gösterebilen ve farklı kelimelerde hangi uygulamaların aktive edilebileceğini gösteren bir yazıya da buradan ulaşılabiliyor.

 

 

 

Kaynak: teyit.org

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.