Metaverse nedir

Metaverse nedir ? Metaverse geniş bir terimdir. Genellikle insanların internet üzerinden erişebilecekleri paylaşılan sanal dünya ortamlarını ifade eder.

Facebook Inc daha önce yaptığı açıklamada, artırılmış ve sanal gerçeklik laboratuvarlarının finansal sonuçlarını ayrı bir birim olarak yayınlamaya başlayacağını ve burada “metaverse” oluşturma hedeflerine milyarlarca dolar yatırım yapacağını ve ana reklamcılık işinin “önemli düzeyde” karşı karşıya olduğunu bildirdi.

Meta veri deposu kavramı, teknoloji ve iş dünyasında hızla moda bir kelime haline geliyor. Ama bu ne demek?

METAVERSE NEDİR?

Metaverse nedir ? Metaverse geniş bir terimdir. Genellikle insanların internet üzerinden erişebilecekleri paylaşılan sanal dünya ortamlarını ifade eder.

Terim, sanal gerçeklik (VR) veya artırılmış gerçeklik (AR) kullanılarak daha gerçekçi hale getirilen dijital alanlara atıfta bulunabilir.

Bazı insanlar metaverse kelimesini, kullanıcıların etrafta dolaşabilen ve diğer oyuncularla etkileşime girebilen bir karaktere sahip olduğu oyun dünyalarını tanımlamak için de kullanır.

Ayrıca blok zinciri teknolojisini kullanan belirli bir meta veri deposu türü de vardır. Bunlarda, kullanıcılar kripto para birimleri kullanarak sanal arazi ve diğer dijital varlıkları satın alabilirler.

Pek çok bilimkurgu kitabı ve filmi, gerçek fiziksel dünyadan ayırt edilemeyen alternatif dijital dünyalar olan tam teşekküllü metaverselerde geçer. Ama bu hala kurgunun malzemesi. Şu anda çoğu sanal alan, gerçek hayattan çok bir video oyununun içine benziyor.

NEDEN ÇIKARIYOR?

Metaverse hayranları, bunu internetin gelişiminde bir sonraki aşama olarak görüyor.

Şu anda insanlar sosyal medya platformları gibi web sitelerine giderek veya mesajlaşma uygulamalarını kullanarak çevrimiçi olarak birbirleriyle etkileşime giriyor. Metaverse fikri, insanların etkileşimlerinin daha çok boyutlu olabileceği, kullanıcıların yalnızca görüntülemek yerine kendilerini dijital içeriğe kaptırabilecekleri yeni çevrimiçi alanlar yaratacak olmasıdır.

Metaverse’e artan ilgi, COVID-19 pandemisinin bir sonucu olarak görülebilir. Daha fazla insan uzaktan çalışmaya ve okula gitmeye başladıkça, çevrimiçi etkileşimi daha gerçekçi hale getirmenin yollarına olan talep arttı.

KİMLER KATILIYOR?

Metaverse fikri, bir sonraki büyük oluşumun parçası olmak isteyen yatırımcılardan ve şirketlerden büyük ilgi görüyor.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Temmuz ayında şirketin önümüzdeki beş yıl içinde bir sosyal medya şirketi olmaktan bir metaverse şirketine geçmeye çalışacağını söylemişti.

Bu terim Silikon Vadisi’nde popülerdir ve Microsoft’un dijital ve fiziksel dünyaları bir araya getirmekten bahsetmiş olmasıyla.

Mart ayında New York Menkul Kıymetler Borsası’nda ilk kez sahneye çıkan popüler çocuk oyunu Roblox, kendisini bir metaverse şirketi olarak tanımlıyor. Epic Games’in Fortnite’ı da metaverse’nin bir parçası olarak kabul ediliyor.

Müzisyenler bu platformlar içerisinde sanal konserler verebilmektedir. Örneğin, Epic Games, Eylül ayında milyonlarca insanın şarkıcı Ariana Grande’nin Fortnite’ta sanal olarak performansını izlediğini söyledi.

Dünyanın en büyük moda şirketleri, insanların avatarlarının metaverse ortamlarında giyebileceği sanal giysiler yapmayı da denedi.

73 / 100
Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.