Apple-M1-islemcili-MacBook-modelleri

Apple M1 işlemcili MacBook modelleri Windows’lu bilgisayarlara fark atıyor

Haberler Apple Teknoloji

Apple M1 işlemcili MacBook modelleri Windows’lu bilgisayarlara fark atıyor.Apple kısa bir süre önce kendi ürettiği işlemciden güç alan MacBook modellerini satışa sundu. Apple M1 adıyla anılan bu işlemci yüksek performans ve uzun kullanım süresi vadediyor. Peki Apple M1 işlemcili MacBook modelleri ile Windows işletim sistemli bir cihaz arasında ne kadar fark olduğunu merak ediyor musunuz? Yapılan benchmark testlerine göre aralarındaki fark bir hayli fazla.

PcWorld’ün yaptığı Geekbench 5 testinin ilk etabında Apple M1 işlemcili MacBook Air ve Microsoft Surface Pro X karşı karşıya geldi. MacBook Air çoklu çekirdek testinde 7,454 puan alırken tek çekirdek testini ise 1,730 puanla tamamladı. Microsoft Surface Pro X ise çoklu çekirdek testinde kelimenin tam anlamıyla çuvalladı. Surface Pro X’in çoklu çekirdek puanı 2,734 olarak ölçüldü. Tek çekirdek testinde de yine büyük bir fark ortaya çıktı ve Surface Pro X bu testten sadece 731 puan alabildi.

Apple M1 işlemcili MacBook Air rakip tanımıyor

Bir diğer testte ise bu sefer MacBook Air ile Intel Core i5-1035G1 işlemcili HP Pavilion x360 karşılaştırıldı. Microsoft Surface Pro X’e göre biraz daha iyi performans gösteren bu bilgisayar, çoklu çekirdek testinde 2,864 puan alırken tek çekirdek testinde ise 1,107 puan aldı. Surface Pro X’e göre daha iyi olsa da MacBook Air’ın yanına bile yaklaşamayan bu sonuçlar gerçekten de etkileyici görünüyor.

Yapılan testlerin kullanıcının gerçek deneyimini tam olarak belirlemediğini biliyoruz. Ancak yine de MacBook Air’ın Apple M1 işlemcisiyle bu kadar yüksek skora ulaşmasının etkileyici olduğunu söylemek gerek. Kıyaslamanın en dikkat çekici yanı ise Apple yeni işlemcili MacBook Air ile Microsoft Surface Pro X’in aynı dönemde piyasaya sürülmüş olması. Sadece testlere bakılsa iki cihaz arasında yıllar olduğu düşünülebilir.

Öte yandan bu iki cihazı sadece performansı baz alarak övmek ya da yermek doğru değil. MacBook Air taşınabilirlik ve uzun kullanım süresi arayanlara hitap ederken Surface Pro X dönüştürülebilir bir yapıda olması ve dokunmatik ekranıyla öne çıkıyor. Dolayısıyla iki cihazdan birini satın almak isteyenlerin bu niteliklere göre karar vermesi daha iyi olacaktır.

Kaynak: https://www.pcworld.com/article/3601196/tested-how-badly-windows-on-arm-compares-to-the-new-mac-m1s.html

Dikkatinizi Çekebilecek diğer Apple Haberleri

85 / 100

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.