Spot Satış Nedir

Spot Satış Nedir, Nasıl Yapılır? Kripto paralar üzerine yatırım yapan ve işlemler gerçekleştiren kişiler için genelde iki farklı türde işlem bulunmaktadır. Spot işlemler ve türev işlemler olarak adlandırılan bu işlemlerde temel hedef, yapılan yatırımlardan karlı çıkmak, kazanç sağlamaktır. Bu nedenle yatırım yapacak, kripto paralar ile alım ve satım işlemleri gerçekleştirecek olan kullanıcıların mevcut terimleri, işlem türlerini ve yöntemlerini bilmesi gerekir.

Spot Satış Nedir?

Spot satış ya da diğer adıyla spot işlem, temel bir yatırımdır. Spot işlem ile birlikte kripto para türlerinden herhangi birisi seçilir ve satın alım yapılır. Ardından ise beklenen yükselişe kadar kripto para elde tutulur. Spot satış, para değerinin istenen değere gelmesi ile birlikte satılarak, kar elde edilebilmektedir. Mevcut işlemlerde, kişilerin satın aldığı kripto para birimi, direk kullanıcıların sanal cüzdanında saklanmaktadır. Böylece çok büyük riskler alınmayacağı gibi mevcut yatırım ihtiyaç duyulduğu anda zararda da olsa paraya çevrilerek değerlendirilebilmektedir. Bununla birlikte stake ya da takas gibi farklı işlemlerle diğer kripto para birimlerine dönüştürülerek yeni yatırımlar yapılabilmektedir. Ayrıca kişilerin elinde bulunan kripto paralar, farklı bir mal alım ya da hizmet için ödenebilir. Spot satışı işleminde ise mevcut spot işlemlerle benzer şekilde sistem işlemektedir. Alış ya da satış olduğu önemli olmaksızın, bir işlemde, işlem anındaki fiyatların yansıtıldığı işlemler, spot satış ya da alış olarak tanımlanmaktadır. İşlem için tüm emirler verildikten sonra ilgili kripto para birimi değer kaybetse de kazansa da kullanıcı için herhangi bir fark olmayacaktır. Zira satış işleminde kişilerin işlem değeri belirlendiğinden dolayı herhangi bir şekilde değişmesi mümkün değildir.

Piyasalarda Spot İşlem Nedir?

Bitcoin ya da kripto paralar öncesinde de geçerliliği bulunan spot işlem, kripto dünyası ile birlikte biraz değişiklik içerse de ekonomik anlamdaki değeri ve kullanımı hala aynıdır. Temel piyasalarda spot işlemlerin yapılması sırasında kripto para yerine dövizler kullanılmaktadır. Dövizlerde ise sürekli değişen bir piyasa söz konusu olduğundan dolayı belirli bir teminat sağlamak ya da daha az risk almak adına spot alış ya da satış işlemleri yapılabilmektedir. Spot işlem; işlem yapılan andaki kur üzerinden alış ve ya satış işleminin yapılmasıdır. Bu alış ve satışta ise iki iş günü sonrası valörü ile işlem tamamlanmaktadır. Çoğu yatırımcı, spot işlem yaparak bu türde bir ticaret türünü benimsemektedir.

Tüm bu benzerlik ve farklılıklar ile birlikte spot, gerek gerçek piyasalarda gerekse de dijital piyasalarda takas işlemlerini ifade eder. Maksimum 2 günlük bir sürenin bulunduğu alım ve satımlarda, kişiler için bu süreçte herhangi bir değişikliğin bulunmaması ise risksiz işlemler için spot işlemleri çok daha cazip kılar. Spot işlemler, ticaretin farklı alanlarında da kullanılan bir işlem türü olduğundan dolayı kullanım alanı yaygındır.

62 / 100

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.