pump nedir dump nedir

Pump Nedir, Dump Nedir? Bitcoin ile işlem yapan kullanıcıların büyük bir bölümünün kısa süre içerisinde tanıştığı iki kavram, pump nedir, dump nedir gibi soruların da ortaya çıkmasına neden oluyor. Bitcoin işlemlerinin güvenli bir şekilde yapılabilmesi adına iki kavramın da doğru bir şekilde bilinmesi gerekir. Kripto para birimine yatırım yapacak kullanıcıların, dünya genelinde belirli gruplarca yapılan pump ve dump olaylarını da yakından takip etmesi gerekir. Böylece olası zararlardan kaçınılması da mümkün olabilir.

Pump Nedir ?

Pump, Türkçe’de daha çok şişirme, yükseltme anlamı taşımaktadır. Geniş katılımlı bir şekilde gerçekleştirilen pump işlemlerinde, öncelikle bir kripto para seçilir. Kripto para belirlendikten sonra ise mevcut gruptaki tüm kişiler tarafından yüksek hacimli satın alma işlemleri yapılır. Bu aşamada dikkat edilen en önemli detay, işlem hacmi yüksek, hızlı bir şekilde alım satım yapılabilen kripto paranın seçilmesidir. Yüksek hacimlerle yapılan alım işlemleri sonrasında yukarı yönlü bir yükseliş yaşayan kripto para, böylece yapılan alımlar ile birlikte tüm yatırımcıların da yatırımlarının değer kazanmasını sağlar. Yukarı yönlü ivme ile birlikte mevcut kripto para, dünya genelinde dikkat çektiği gibi yükselişten yararlanmak isteyenler de yeni alımlar yaparak bu pump olayına bilmeden destek sağlamaktadır. Başlangıçta kripto para için ne kadarlık bir kar elde edilmek istendiği belirlendiğinden dolayı pump işlemini yapan kullanıcılar bu zamanın gelmesini beklemektedir. Bu aşamaların ardından ise doğru zamanda tüm kullanıcılar tarafından tüm kripto paralar anlık olarak satılmaya başlanır. Böylece düşük ücretlerle alınan kripto para, kısa süre içerisinde de yüksek değerlerden satıldığından dolayı ciddi bir kar elde edilebilir.

Dump Nedir ?

Dump ise, Türkçe’de daha çok indirme, boşaltma anlamı taşımaktadır. Pump ile birlikte yükselişe yaşayan kripto para için bir pik noktası vardır. Bu pik noktası ise genellikle dış yatırımcıların kripto para için yatırım yapmaya başladığı andır. Bu andan itibaren ise mevcut kripto para için dump süreci yaşanır ve aşağı yönlü bir ivme görünmeye başlar. Bu aşamada mevcut kripto para birimine düşük ücretten yatırım yapan kullanıcılar ciddi kazanç sağlarken, yüksek fiyatı gördükten sonra alım yapan kişiler zarar yaşar. Zira yükseliş ve düşüşler çok kısa süre içerisinde gerçekleştiğinden dolayı kullanıcıların pump ve dump olaylarını fark etmesi de çok kolay değildir. Bu aşamada şans faktörüne bağlı olarak bazı kullanıcılar da yaptıkları yatırımlarla pump ve dump sonrasında karlı çıkabilir.

Pump ve Dump’ta Sistem Nasıl İşler?

Pump nedir ve Dump nedir bu süreç sadece alım ve satış emirlerinin verilmesi ile gerçekleşmez. Çeşitli manipülasyonlar, haberler, tüyo adı altında kullanıcıların yönlendirilmesi sistemin daha iyi ve hızlı şekilde işlemesini sağlar. Bu doğrultuda özellikle sosyal medya en büyük araçlardan birisidir. Yükselişe geçen bir kripto para için olumlu haberler, okuyanları etkileyecek ve yatırım yapmaya teşvik edecek gelişmeler aktarılır. Böylece kripto paranın tüm dünya genelinde dikkat çekmesi, mevcut pump ve dump olayının başarılı bir şekilde tamamlanması sağlanır.

71 / 100

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.