hindistan cevizi iagi saf zehir e1560361308950

Hindistan cevizi yağı son yıllarda ‘süper besin’ olarak sunuluyor ama Harvard’da öğretim üyesi olan Karin Michels, hindistan cevizi yağını ‘saf zehir’ diye niteledi.Son yıllarda bir ‘süper besin’ olarak sunulan ve sindirim sorunlarından saç sağlığına, obeziteden güneş yanığına, her şeye iyi geldiği belirtilen hindistan cevizi yağına Harvard Üniversitesi’nden bir itiraz geldi.

Harvard Üniversitesi’nden öğretim üyesi Karin Michels, hindistan cevizi yağı için ‘saf zehir’ ve ‘yiyebileceğiniz en kötü şeylerden biri’ ifadelerini kullandı. Michels konuşmasında, hindistan ceviziyağının içinde yüksek oranda doymuş yağ bulunduğunu, bu durumun LDL adıyla bilinen kolesterolü artırdığını ve kardiyovasküler hastalık riskini yükselttiğini söyledi.

Michels, “ Hindistan cevizi yağı ve diğer beslenme hataları” başlıklı konuşmasında, hindistan cevizi yağının domuz yağından iki kat daha fazla doymuş yağı içerdiğini belirtti; doymuş yağların bedenimizde hasara yol açtığına dikkat çekerek, hindistan cevizi yağı için “Yiyebileceğiniz en kötü besinlerden biri” dedi.Ünlü doktorun Freiburg Üniversitesi’nde Almanca yaptığı konuşma YouTube’da 1 milyondan fazla defa izlenirken, Batı basını da hindistan cevizi yağının internetteki ‘başarılı’ imajının beslenme uzmanları nezdinde uzun zamandır karşılık bulmadığına dikkat çekti.

Karin Michels,Harvard’da salgın hastalıkların yayılması üzerine uzman olarak çalışan, aynı zamanda Almanya’daki Freiburg Üniversitesi’nin tümörlerin yayılmasının engellenmesi üzerine çalışan enstitüsünün de başkanı.

Kaynak : http://www.birgun.net/haber-detay/hindistan-cevizi-yagi-saf-zehir-227943.html

Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.