133791474eafd38c66aa9c48b89b3934

Rusya’dan Suriye’deki kimyasal saldırı ve Afrin açıklaması!

Dünya


Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Doğu Guta’daki kimyasal saldırıyı Esad rejiminin gerçekleştirdiği iddialarının provokasyon olduğunu söyledi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Tacikistan Dışişleri Bakanı Sirodjidin Aslov ile bir araya geldikten sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, gazetecilerin Doğu Guta’daki kimyasal saldırıyla ilgili sorularını cevaplandırdı.

 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Doğu Guta’nın Duma ilçesinde düzenlenen kimyasal saldırıyı “provokasyon” olarak nitelendirerek “Tüm bunlar, ‘Rusya cani rejimi koruyor’ adı altında Suriye karşıtı kampanyalar için bahane oldu” dedi.

Suriye’de görev yapan Rus askerlerinin, Şam yönetimini suçlamak için “provokasyon” hazırlandığı konusunda daha önce uyarılarda bulunduğunu söyleyen Lavrov, “Uyardığımız gibi de oldu ve Şam’ın banliyösü Doğu Guta’nın Duma ilçesinden o yönde bilgiler geldi.” diye konuştu.

Yayınlanan görüntülere değinen Lavrov, çocuk ve yaşlıların üzerlerine kovalarla su dökenlerin hiçbir koruma giysisi giymeden yardım etmeye çalıştığının gördüğünü belirterek bu görüntülerin sarin gazı kullanıldığı dönemde de ortaya çıktığını öne sürdü. Lavrov, “Tüm bunlar, ‘Rusya cani rejimi koruyor’ adı altında Suriye karşıtı kampanyalar için bahane oldu.” ifadesini kullandı.

Batılı ülkelerin, Rusya’yı ve İran’ı, rejimi desteklediği için suçladığını savunan Lavrov, söz konusu kimyasal saldırı ile ilgili sonucun önceden belirlendiğini ileri sürdü. 
Lavrov, “Olay yerine bizim uzmanlarımız da gitti, uluslararası kuruluşların güvendiği Kızılhaç uzmanları da. Onlar orada sivillere karşı klor veya başka bir kimyasal kullanıldığına dair bir iz bulamadı.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Lavrov’un gündemindeki bir diğer konu da Afrin’di.

Lavrov, Türkiye’nin sınırdaki terör gruplarını temizlemek için başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin, operasyonun sona ermesinin ardından Türkiye’nin bu bölgenin kontrolünü Suriye hükümetine geri vermesi gerektiğini öne sürdü.

Lavrov, Moskova’da basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hiçbir zaman Türkiye’nin Afrin’i işgal etmek istediğini söylemedi. Biz Türk temsilcilerinin önlerinde duran başlıca hedeflere ulaştıklarını söyledikleri şu zamanda, Afrin’deki durumun normale dönmesinin en basit yolunun bu topraklardaki kontrolün Suriye hükümetine geri verilmesi olduğunu düşünüyoruz” dedi.

 

 

Kaynak:HaberTürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.