Nasıl-başarılı-olurum

Nasıl başarılı olurum?

Blog Serbest Makale

Nasıl başarılı olurum? Hangi konuda başarılıyım! neyi başardım! ve kendi başarılarımdan size nasıl bahsedeceğim!

Bir konuda çok başarılı olduğum ve size bunu tavsiye edebileceğim bir yol olduğunu düşünüyorsanız, pek heveslenmenizi tavsiye etmem.

Uzun yıllar boyunca gözlemlediğim ve bir çok konuda orta seviye bilgi sahibi olduğumu düşünürsem, ki bir çok konuyu test edip belli bir seviyede bıraktığımı biliyorum.

Bir çok konuda bilgi edindiğimi söylemiştim, ama bunlar arasında en çok el becerileri ile ilgili konular ön plana çıksa da, söylediğim gibi bir çok konuda uzaman sayılmam. Madem uzman değilim size ne faydam olacak? Yazımı okuyunca empati kurarak belli bir sonuca ulaşacaksınız.

Daha önce uğraştığım ve Bulaştığım konular nedir?

Mesela resim yapma, el işi ve çizimde gayet iyiydim ama ısrar edip devam etmedim.

Elektrik ve Elektroniğe ilgim vardı , uzun zaman ilgilendim, kendi çapımda ufak tefek çalışmalar yaptım, ama yürütmedim.

1995 yılları Bilgisayar ismi epey ilgimi çekmişti, ilk 1998 yılında bilgisayar ile tanışma fırsatı bulsam da şahsıma ait bir bilgisayara sahip olmak epey zaman sonra oldu.

2000’li yıllarda internet ile tanışmam ve web tasarıma ilgi duyma yılı olmuştu. ilk e-mail ve mynet alt yapısına ait ilk web site yapmıştım ve çok sevmiştim. Uzun yıllar uğraştım, kimine hediye kimine ücretli web sitesi tasarlarken kendimi de unutmadım. Kendim için blog tadında siteler yaptım. Ne oldu dersiniz web tasarımı ve programlama konusunda uzmanlaştım mı! hayır.

Aslında hala web tasarım ve programlama ile uğraşıyorum, anlayacağınız hobi olarak ve seviyorum.

Peki o kadar deneyime rağmen uzmanlık konum ne derseniz?

Hazır giyim ile uğraşıyorum. Herhangi bir giyim eşyasını modelleyip tasarlayabiliyorum, dikebiliyorum, hazır hale getirip pazarlayabiliyorum. Asıl profesyonneliğim hazır giyim üzerine

Bu anlattığım konular dışında orta seviye tabir edebileceğim ve karşılaştığım bir çok insanın bu bilgilere sahip olursa kendisine uzman diyebileceği başka deneyimler de edindim.

Eve asla tamirci-boyacı-tesisatçı çağırmam, kendim yapabiliyorum. Güzel bir çok yemek yaparım, kebapta gayet iyiyim, güzel salata yaparım. Çiçek fidan ve fide ekimi kısmi bilgim var, hobi olarak uğraşıyorum. Bir dönem şiir yazdığım oldu, makaleler yazıyorum…

Aklıma bunlar gelse de unuttuğum bazı konular var sanırım. Bazı deneyimler kazanırken , bu deneyimlere hangi yollarda ulaşılır veya ulaşılmaz testini yaptım.

Şimdi gelelim asıl konu ve Başlık ile ilgili ne yazacağım, Nasıl başarılı olurum? En sonunda fark ettim ki yazdığım bu deneyimleri edinirken o konuda uzman olmak için şu eksiklerim oldu.

Bir konuda Uzmanlaşamamamın Temel Sebepleri

✔Sürekli farklı konulara merak sardım.

✔Belli bir konuda ısrar etmedim.

✔Yaptığım işin reklamını yapmadım.

✔Yaptığım işte para kazanma odaklı çalışmadım.

Nasıl başarılı olurum?

Bir konuda uzmanlaşmak için ne yapmak gerekir?

✔Seveceğin işi seçeceksin

✔Farklı konulara dalmayacaksın. Hobin ve işin aynı konu olacak

✔Bir konuda ısrar edeceksin, pes etmeyeceksin. Sabırla Bekleyeceksin.

✔Yaptığın işi hobi olarak yapıyor olsan bile paraya çevirmesini bileceksin.

✔işini her mecrada ortaya atıp reklamını yapacaksın.

Şimdi ne mi yapıyorum?

Önceliğim ve hayatımı idame ettiğim hazır giyim üretim ve pazarlamasıyla uğraşıyorum, zamanımın çoğu hazır giyimle geçiyor. Teknolojiyi yakından takip ediyorum. Web tasarım işine devam, favorim.net adında web sitem var. WordPress ile içli dışlıyım ve severek uğraşıyorum, Boş olduğum zamanlarda Bionluk üzerinden ufak tefek işler alıyorum. Html Css bilgim var, Php editliyorum, Bir dönem Python programlama dilini öğrendim sanırım biraz unutmuş olabilirim, Mysql ve Oracle veri tabanı tasarımı ile uğraştım galiba o bilgiler de zayıfladı biraz.

Aslında yazılacak çok şey var, şimdilik bu kadar.

Nasıl başarılı olurum? yazımızı okudunuz, Blog içeriğimizi beğendiyseniz bizi takipte kalın.

69 / 100

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.