hosting-ve-domain-ucreti


Hosting ve Domain nedir:

Hosting ve Domain ücreti, toplam ücrete dahil mi olmalı? Hosting ücreti ile domain ücreti web tasarım için werilen teklifin içinde ve dışında olması tamamen göreceli bir olaydır. İsterseniz ücret+domain+hosting ayrı ayrı fiyat verirsiniz isterseniz paket halinde tek bir fiyat verirsiniz.

Hosting: Web sayfa dosyalarının tutulduğu belirli bir süreliğine kiraladığınız veya kendiniz de kurabileceğiniz yüksek işlem gücüne sahip bidiğimiz bilgisayar aksanlarından oluşan bir yapıya hosting denir. Hosting “Barınma” diye de nitelendirilir

Domanin: Diğer adı ile “alan adı” diye nitelendirilir. Web de ulaşılmak için kendimiz belirlediğimiz en az 1 yıl ve en fazla 10 yıl süreliğine satın albileceğimiz isimden ibarettir.

Hosting ve domani ücretleri:

Hosting, ihtiyaca göre çok farklı ücretlerle ile fiyatlandırılır. Başlangıç paketleri şimdi aşağı yukarı yıllık 80 tl gibi bir fiyattadır.

Domain ise uzantısına göre fiyat görse de genel rağbet gören .com .net uzantıya sahip bir alan adı senelik ücreti 9$ = 50 Tl civarıdır.

Web tasarım ücret teklifi yaparken nasıl yol izlenmeli?

Bu ücretlendirme tamamen ihtiyaca bağlı olduğundan dolayı fiyat teklifi yaparken detaylı bir şekilde hesap yapmak gerekir.

Misal verecek olursak müşterinize 1000 TL bir fiyat teklifi yaptınız. Hosting ve domain dahil fiyat verirseniz 1000-130 = 870 net elinizde kalır. Ama bu fiyat bir yıllık fiyat dha uzun bir süreliğine talef olursa yapacağınız işten kazanacağınız para daha azalacak.

Bir de web sitesi yaptım teslim ettim bitti.Öyle olmaz bu iş, sitenin takibini ve teknik desteğini yapmak zorundasın. O yüzden teklif veririken kütü bir üne sahip olmak istemiyorsanız bu adımları gözden geçirin ona göre teklif oluşturun.

Dikkatinizi çekebilecek konu: https://favorim.net/blog/web-tasarim/

63 / 100
Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.