KUZEY IRAK KÜRT YÖNETİMİ – TÜRKİYE GERİLİMİ

KUZEY IRAK KÜRT YÖNETİMİ – TÜRKİYE GERİLİMİ

Kuzey IRAK’ta Mesut Barzani yönetimi tarafından yapılan refrandumu gayri meşru gören türkiye yönetimi, bu olayın arkasında İSRAİL devleti olduğu kurulabilecek muhtemel ülkenin Kürt devleti değil de olsa olsa 2. İSRAİL devleti olabileceğini belirtti.

Gayri meşru bir referendum olduğunu belirten ERDOĞAN Kuzey Irak ile ilişkilerin zora girdiğini,ülke olarak yaptırımımız olacağını,bir vana kapatarak orada bütün hayatın felç edilebileceğimizi ısrarla ve üzerine basarak sözlerine ekledi.

Bir kısım türk halkı tarafından da tepki ile karşılarken bu referendum, bir kısım halk tarafından da destek gördü.

Halihazırda Kuzey Irak’ta 1300’u aşkın Türk firması bulunmakta, 8 milyar dolarlık bir ihracatımız bulunan Irak’ın bu hacmin büyük çoğunluğu ise Kuzey Irak Kürt bölgesi ile olmaktadır.

Şimdi buna ekleyeceğim şu; yanıbaşımızda halihazırda bir devlet var, bizim ticari ve siyasi ilişkilerimiz gayet iyi, oraya hatrı sayılır bir ihracatımız ve yatırımız var, ordan petrol anlaşmamız var bu ülke tam bağımsızlık için uzun zamandan beri süregelen bir düşüncesi varken biz neden yanında değil de karşısında duruyoruz? Neden daha uzağında durduğu iddia edilen devletler bu süreçte bunların yanında duruyor? Biz bu süreçte karşısında değilde yanlarında olsak ne olacak?

Irak 14 yıldan beri kim tarafından yönetildiği belli değilken biz hangi toprak bütünlüğünden ve hangi Irak’tan bahsediyoruz? Bir çok örgütün barınağı ve talim sahasına dönen Irak’ta düzenini devam eden bir kaç bölgeden biri Kuzey Irak Kürt bölgesi için neden tam bağımsızlık bizim için sorun olsun ki!

Kısa vadede öfkeyle bu süreci kontrol edeceğimizi düşünüyor olsak bile, uzun vade için kesin çözüm olmayacağını, bizim yerimize başka ülkelerin Kuzey Irak Kürt bölgesi üzerinde rol sahibi olacağı aşikar. Bizim ülke olarak yapıcı ve birleştirici bir rol üstlenmemiz ve bu şekilde Kuzey Irak Kürt bölgesi ile yeni ilişkiler geliştirerek uzun vade için yeni planlar yapmamız gerekir.

Yazar: ENES

1981 erciş / van doğumlu şu an ticaretle meşgul. İnternet, bilgisayar, teknoloji ve bilim dalları ile hobi olarak uğraşıyor.