HABERLER TEKNOLOJİ 

Apple’dan artırılmış gerçeklik gözlükleri geliyor

Apple’ın artırılmış gerçeklik gözlüklerinin 2020 yılına kadar Apple mağazalarında satışa sunulabileceği açıklandı. Bloomberg’in haberine göre, bu yeni cihazda çalışması için rOS adlı yeni bir işletim sisteminin de planları yapılıyor. Bu kapsamda Apple’ın cihaz için özel bir çip de dahil olmak üzere donanım üretmesi ve AR içeriği için yeni bir uygulama mağazası sunması da planlar arasında.

Apple’ın en büyük problemlerinden biri, cihazı genel tasarım çizgilerine uygun bir şekilde ince ve zarif bir şekle büründürmek olacak. Şu anda piyasa olan AR gözlüklerinin, iPhone X’in yanında kesinlikle göze batacak tasarımlara sahip oldukları bir gerçek.

Apple pek çok farklı kontrol yöntemini test ediyor olsa da, cihazın Microsoft’un HoloLens’ine benzer bir şekilde hareket komutlarını algılayacağı, Apple’ın dijital asistanı Siri’nin ve bir akıllı telefon uygulamasının yardımı ile ses komutlarını kabul edeceği kesin gibi görünüyor.

Tüm bu iddialar, Apple tedarikçisi Catcher Technology’den geliyor.

Apple CEO’su Tim Cook, AR hakkındaki düşüncelerini hiçbir zaman gizleme gereği duymadı. ARKit adımının ardından teknoloji devinin bir çeşit AR gözlüğü üretmeye başlaması zaten an meselesiydi. Ancak Apple’ın endüstri içerisindeki konumu düşünülürse, bu kadar erken gelmesi beklenen bir duyurunun heyecan verici olduğu kesin.

Augmented Reality (AR) Nedir?

Cihazların cisim tanıma özelliği kullanılarak, sanal nesnelerin gerçek görüntülerin üzerine bindirilmesine denir. Bu teknolojiden faydalanabilmeniz için; bulunduğunuz ortamda internet erişiminin ve elinizde artırılmış gerçekliği tanımlayacak cihazların (akıllı gözlük, akıllı telefon ya da tablet) bulunması gerekir. Ayrıca Augmented Reality üzerine tanımlanmış olan uygulamalardan birinin bu cihazınızda yüklü olması da şart. Bu koşullar gerçekleştikten sonra; Augmented Reality için tasarlanmış görseli cihazınızdaki uygulama ile tanımladığınızda, cihazınız görseli algılıyor ve yeni bir görüntüyle karşılaşıyorsunuz.

Kaynak : http://www.birgun.net/haber-detay/apple-dan-artirilmis-gerceklik-gozlukleri-geliyor-189930.html

Paylaş

Related posts

Ücretsiz Wordpress Temaları
shares